Home Zdrowie Krew i śluz w kale – jakie przyczyny?

Krew i śluz w kale – jakie przyczyny?

Small Intestine - Female Organs - Human Anatomy

Krew i śluz w kale to objawy, które zawsze wzbudzają uzasadniony niepokój. Zwykle towarzyszy im ból brzucha, wzdęcia lub biegunka. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest nieswoiste zapalenie jelit. Towarzyszące temu schorzeniu dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, dlatego bardzo ważne jest szybkie wdrożenie odpowiednio dobranej terapii.

Jakie są przyczyny nieswoistego zapalenia jelit?

Wraz z rozwojem cywilizacji coraz więcej osób dotykają choroby jelit. Odpowiada za to przede wszystkim stresujący tryb życia oraz spożywanie jedzenia, które ma niską wartość dla naszego organizmu. Poznanie przyczyn i wykluczenie ich jest bardzo ważne, ponieważ spośród ok. 50 tysięcy osób, u których potwierdzono tego rodzaju schorzenia, aż 25% stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Wśród patologicznych objawów związanych z nieswoistym zapaleniem jelit wymienia się nie tylko śluz i krew w kale, ale także uciążliwe biegunki lub wzdęcia i ból brzucha odczuwany przed wypróżnieniem. W drastycznych przypadkach liczba wypróżnień sięga nawet 20 dziennie. Przyczyn pojawienia się nieswoistego zapalenia jelit jest wiele. Dość często schorzenie jest dziedziczne – chorują dzieci chorych rodziców lub dziadków. Ponadto za wystąpienie objawów nieswoistego zapalenia jelit odpowiadają złe nawyki żywieniowe, stres, antybiotykoterapia oraz niewłaściwa reakcja immunologiczna organizmu, który zaczyna niszczyć własne tkanki.

O czym świadczy krew i śluz w kale?

Pojawienie się krwi i śluzu w kale to bardzo charakterystyczny objaw nieswoistego zapalenia jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita. Każde z tych schorzeń jest przewlekłe i obecnie nie ma na nie jednego, skutecznego lekarstwa. Można jednak zapobiegać remisji choroby, stosując odpowiednią dietę i wspomagając się suplementami zawierającymi korzystne dla naszego organizmu żywe kultury bakterii. Szczególnie polecane są probiotyki, takie jak te przedstawione na stronie www.lactoral.pl. W ich składzie znajdują się aż 3 szczepy żywych bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus, które skutecznie łagodzą biegunkę i bóle brzucha. Pozwalają one odbudować mikroflorę jelit, uszczelniają ich ścianki oraz zapobiegają rozmnażaniu się szkodliwych bakterii.