Home Uroda Kosmetyki naturalne – prawdy i mity

Kosmetyki naturalne – prawdy i mity

kosmetyki-naturalne

Czy kosmetyki naturalne to tylko moda, która prędzej czy później przeminie? A może to potrzeba naszych czasów, kiedy szukamy alternatywy dla otaczających nas zewsząd sztucznych substytutów? Ile osób, tyle zapewne odpowiedzi. Dlatego by rozstrzygnąć kwestie kosmetyków naturalnych, podpowiadamy które z krążących o nich opinii są prawdziwe.

Kosmetyki naturalne to od kilku lat bardzo dynamicznie rozwijająca się część branży kosmetycznej. Z roku na rok coraz bardziej wzrasta na nie zapotrzebowanie. Być może dzieje się tak, ponieważ stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami, którzy coraz uważniej czytają etykiety, i których coraz trudniej zwieść hasłem reklamowym. Niemniej jednak często wciąż gubimy się w zalewie informacji i trudno nam rozstrzygnąć o prawdziwości obiegowych opinii. Dlatego przed kolejnymi kosmetycznymi zakupami, przeczytaj koniecznie poniższy tekst.

Kosmetyki naturalne są zdrowszePRAWDA. Kosmetyki naturalne zawierają, jak wskazuje ich nazwa, składniki naturalne. Są nimi m.in. wyciągi z roślin, ziół, soki owocowe, ekstrakty z herbaty czy naturalne oleje, surowce pochodzenia zwierzęcego i mineralnego. Kosmetyki te nie zawierają natomiast tego, co sztuczne i przy dłuższym stosowaniu mające negatywny wpływ na nasze zdrowie, czyli wszystkich parabenów, sztucznych barwników, substancji określanych jako SLS, czy pojawiających się często szczególnie w szamponach do włosów, silikonów.

Nie zawierają konserwantówMIT. Gdyby jakiekolwiek kosmetyki nie zawierały żadnych konserwantów, ich termin przydatności byłby bardzo krótki. Po kilku dniach mogłoby się okazać, że w kremie czy balsamie do ciała zaczynają pojawiać się pleśń, grzyby czy bakterie. Konserwanty w kosmetykach pomagają uniknąć takich sytuacji. Rzecz jednak w tym, jakie to są substancje. Te, które zawierają kosmetyki naturalne, powinny być również naturalne lub przynajmniej identyczne z naturalnymi. Są nimi między innymi alkohol benzynowy czy kwas salicylowy. Zapewniają one trwałość kosmetykom, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla skóry.

Naturalny to nie zawsze organicznyPRAWDA. Naturalny i organiczny to określenia chętnie stosowane przez producentów kosmetyków. Często, by zwabić klienta, używane są zamiennie, co nie zawsze jednak odpowiada rzeczywistości. Kosmetyki naturalne to te, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego, organiczne natomiast wykorzystują te same surowce, ale większość z nich musi pochodzić z upraw ekologicznych.

Są bardzo drogieMIT. Oczywiście, ze względu na korzystanie tylko z naturalnych surowców i staranny proces produkcji, kosmetyki te często są droższe od tych zawierających substancje syntetyczne. Nie jest to jednak aż tak duża różnica w cenie, jak się niektórym wydaje. Ponadto coraz większa konkurencja na rynku kosmetyków naturalnych wymusza coraz niższe ceny. Warto też zainteresować się rodzimymi firmami kosmetycznymi – proponują one często produkty wysokiej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie.