Home Design i wnętrze Kołdry z wełny czy puchu – czyli jaką kołdrę wybrać na zdrowy i dobry sen?

Kołdry z wełny czy puchu – czyli jaką kołdrę wybrać na zdrowy i dobry sen?

12912272752507365638-sleep

Dziś już chyba nikt nie nabierze się na to, że im kołdra cięższa, tym cieplejsza. Grube i ciężkie kołdry zdecydowanie odeszły do lamusa, a w zamian za to na rynku pojawiły się wysokiej jakości lekkie kołdry z puchu, półpuchu, wełny lub te z wypełnieniem syntetycznym. Tylko jak spośród tej wielkości rodzajów wypełnień znaleźć tę, która będzie najlepsza? Dziś spróbujemy to zadanie ułatwić i wyjaśnić, czym różni się kołdra z wełny od kołdry puchowej.

Bo rodzaj wypełnienia ma znaczenie…

Jakość kołdry wyznacza jej wypełnienie, a że z reguły zakup kołdry to wydatek na lata – warto wybrać taką, która będzie wykonana z wysokiej jakości materiałów. Miękka kołdra zapewniająca dobrą izolację cieplną to gwarancja komfortowego snu. Obecnie na rynku jest wiele modeli różniących się od siebie nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale i rodzajem i grubością wsadu. Od tego, na jakie wypełnienie się zdecydujemy zależy to, czy nasz sen będzie spokojny i zdrowy.

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe mogą być wykonane z puchu gęsiego lub kaczego, choć bardziej ceniony jest puch gęsi, który uznawany jest za zdecydowanie trwalszy. Kołdra puchowa bardzo dobrze chroni przed chłodem, jest lekka, a zarazem bardzo ciepła. Ten typ wypełnienia pozwala skórze oddychać, jednocześnie nie przegrzewa naszego ciała, dlatego kołdry puchowe można używać przez cały rok.

Komplet wysokiej jakości kołdry puchowej wypełnionej puchem gęsim to wydatek od ok. 1 tys zł. Wszystko, co poniżej tej ceny to mieszanki puchowe (zmielone piórka + puch), półpuch lub pierze. 1 kg puchu (wsadu do kołdry) kosztuje ok. 400-500 zł.

W sklepach możemy spotkać również puchowe kołdry antyalergiczne wykonane ze specjalnych mikrowłókien Allerguard, które dodatkowo chronią kołdrę przed wnikaniem do jej wnętrza roztoczy i bakterii, co może mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku osób borykających się z alergią. Jednak w tym wypadku musimy liczyć się też z większym wydatkiem (od 1000 nawet do 2000 zł). Decydując się na kołdrę puchową, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ilość puchu, która znajduje się w jej wnętrzu. Często niższa cena przekłada się na półpuchowe wypełnienie, czyli połączenie puchu z pierzem.

29e52ad67871fcbad82497f3ae5aa0ef

Kołdry wełniane

Przyjęło się, że najlepsza wełna to wełna jagnięca pozyskiwana od merynosów australijskich, choć i tak największą popularnością cieszą się kołdry z wełny owczej. Kołdra z wełny owczej charakteryzuje się znakomitymi parametrami oddychania. Nadaje się do użytku całorocznego, w zimie doskonale chroni przed zimnem, a latem nie przegrzewa organizmu. Jest delikatna i przyjemna w dotyku oraz odporna na wszelkiego rodzaju odkształcenia powstałe na skutek codziennego użytkowania. Pościel wełniana dzięki obecności lanoliny odpowiednia jest również dla alergików, ale tylko tych nieuczulonych bezpośrednio na wełnę lub lanolinę. Obecność lanoliny sprawia, że na kołdrach wełnianych nie osiadają roztocza i bakterie. Wełna posiada właściwości zdrowotne. Kołdry wełniane łagodzą dolegliwości reumatyczne, zwyrodnienia kręgosłupa i nerwobóle.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym

Wśród wielu rodzajów kołder, na rynku dostępne są również kołdry ze wsadem syntetycznym. Wypełnienie syntetyczne oznacza, że w kołdrze znajdują się sztuczne włókna poliestrowe lub silikonowy granulat. Kołdra poliestrowa jest lekka, antystatyczna, wolna od alergenów, dlatego też duża część kołder antyalergicznych wypełniona jest poliestrem silikonowanym. Kołdry syntetyczne można prać w wysokich temperaturach, nie odkształcają się, ale nie są tak ciepłe, jak kołdry puchowe lub wełniane.

pillow-1890942_640

Jak dbać o kołdry?

Niezależnie, na jaką kołdrę się zdecydujemy, każde odkrycie wymaga przeprowadzenia regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zarówno kołdrę, jak i poduszki należy regularnie trzepać, wietrzyć, a co 2-3 lata prać. Kołdry można prać w pralce automatycznej lub oddać do pralni, co może okazać się konieczne w przypadku wypełnienia z puchu lub pierza. Do prania kołder i poduszek zaleca się stosowanie delikatnych detergentów, a w przypadku kołder wełnianych płynu z dodatkiem lanoliny. Nie jest wskazane pranie kołder w wysokiej temperaturze. Gorąca woda może spowodować zniszczenie i skurczenie włókien. Aby dodatkowo zabezpieczyć kołdry przed zabrudzeniami, warto wyposażyć się w specjalne pokrowce na pościel.