Home Zdrowie Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Physiotherapie oder Osteopathie bei einem Baby

Nie ma piękniejszej chwili w życiu, niż ta, kiedy pierwszy raz trzymamy swoje dziecko na rękach. Radość, duma jest wręcz nie do opisania. Oczywiste jest więc, że każdy rodzic zrobi wszystko, by pociecha rozwijała się w jak najlepszych warunkach.

Warto więc bacznie obserwować malucha i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać się do kontentego specjalisty. Jednym z nich jest fizjoterapeuta.

Fizjoterapeuta to osoba, która zajmuje się szeroko rozumianymi zaburzeniami funkcjonalnymi. Sprawdza jak poruszają się stawy rąk, nóg i kręgosłupa, bada siłę mięśni, prawidłowy oddech czy chodzenie. Dlaczego warto iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? Taka wizyta będzie przydatna każdemu rodzicowi i zgodnie z popularnym powiedzeniem „lepiej chuchać na zimne”. Jeśli bowiem zaniedbamy pewne obszary ruchowe, to w przyszłości może mieć to przykre konsekwencje, takie jak wada postawy, skolioza czy trudności z koncentracją.

Doświadczony fizjoterapeuta może dostrzec zaburzenia w rozwoju dziecka, których nie dostrzegają rodzice, zwłaszcza młodzi. Na szczęście podczas wizyty bardzo często okazuje się, że wszystko jest ok, co jest świetną wiadomością. Wiadomo, każdy niedoświadczony rodzic jest dość przewrażliwiony na punkcie swojej pociechy, zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko. Niekiedy jednak wątpliwości mamy i taty są uzasadnione. Istnieje szereg sygnałów, które warto skonsultować z profesjonalnym fizjoterapeutą. W tym artykule wymienimy kilka, w zależności od wieku dziecka.

Fizjoterapia niemowląt przed 3 miesiącem życia
– Dziecko układa głowę w jedną stronę. Nasza pociecha położona na plecach nie patrzy w różnych kierunkach, tylko preferuje jedną stronę.
– Nie chce leżeć na brzuchu – unika tej pozycji, przekręca się na plecy.

Po 3 miesiącach życia
– „Przelewa się” przez nasze ręce, czyli jest bezwładne, wysuwa się z rąk. To sygnał, który jest alarmowy także w każdym innym wieku.
– Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, gdy zwracamy się do niego.

Po 6 miesiącu życia

– Na brzuchu nie podpiera się na rękach, a woli leżeć oparte na łokciach lub z całymi rękami w górze.

Po 10 miesiącu życia

– Jest mało ruchliwe, nie pełza, nie czworakuje, nie jest samodzielne w przemieszczeniu się np. do zabawki, miejsca lub rodzica.

Po 12 miesiącach

– Nie potrafi samodzielnie przejść z leżenia do siadu.

Po 16 miesiącu życia
– Nie chodzi samodzielnie, nie jest w stanie bez pomocy opiekuna lub pchacza przejść kilku metrów.

Każdy rodzic powinien pamiętać, ze im prędzej zajmie się ewentualnym problemem lub zastosuje profilaktykę, tym lepsze i szybsze będą efekty. W żadnym przypadku nie wolno działać na własną rękę, bowiem możemy zaszkodzić maluszkowi. Fizjoterapeuta znajdzie odpowiednią metodę rehabilitacji dla naszego dziecka. Warto zdawać sobie sprawę, że niekoniecznie trzeba udawać się do gabinetu lekarskiego, by fizjoterapeuta ocenił rozwój pociechy. Wielu z nich prowadzi także wizyty domowe, wiadomo bowiem, że maluch najlepiej czuje się w dobrze znanym miejscu.