Home Kariera i rozwój Kiedy ubezpieczenie NNW może być przydatne? Odpowiadamy

Kiedy ubezpieczenie NNW może być przydatne? Odpowiadamy

Fot.: Fotolia

Nieszczęśliwego wypadku nie da się przewidzieć, a jego następstwa mogą być poważne. Chociaż takim zdarzeniom losowym nie zawsze da się zapobiec, można zabezpieczyć się finansowo przed skutkami. Wystarczy odpowiednie ubezpieczenie NNW. W jakich sytuacjach jest ono przydatne?

Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) to polisa, dzięki której można uzyskać finansowe wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, których konsekwencją jest m.in. śmierć czy trwały uszczerbek na zdrowiu.

Polisa NNW dla osób często podróżujących pojazdami

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to polisa przydatna osobom często podróżującym samochodami. Wykupywana wraz z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi – w pakiecie z OC lub OC/AC, pozwala uzyskać środki w razie doznanego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zdarzeniem drogowym (niezależnie od tego, kto jest sprawą wypadku). Wypłacone przez ubezpieczyciela pieniądze można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów leczenia, kosztów rehabilitacji oraz innych wydatków, które pozwolą na powrót do pełnej sprawności.

Takie ubezpieczenie dotyczy kierowcy oraz pasażerów i uwzględnia wypadki, które zdarzyły się podczas:

jazdy,
wsiadania lub wysiadania z samochodu,
zatrzymywania i postoju pojazdu,
naprawy na miejscu zdarzenia,
tankowania na stacji paliw,
otwierania i zamykania drzwi czy bramy garażowej,
załadowywania i rozładowywania pojazdu.

Ciekawym rozwiązaniem jest polisa NNW pozwalająca na uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej w przypadku podróżowania wieloma różnymi pojazdami, np. samochodem prywatnym, samochodem służbowym, taksówką, a nawet autobusem. W razie wypadku ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, który uniemożliwi powrót do pracy lub na wypadek śmierci (w tym przypadku świadczenie otrzymuje rodzina). Dodatkowym atutem takiej polisy jest to, że jest niezależna od pozostałych wykupionych ubezpieczeń NNW – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie nawet wtedy, jeśli poszkodowany posiada także inne polisy chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie NNW w życiu codziennym

Ubezpieczeniem NNW można objąć nie tylko kierowcę oraz pasażerów. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych dostępne są polisy, które dotyczą wypadków podczas wykonywania codziennych czynności.

Przykładowo, PZU proponuje ubezpieczenie dla całej rodziny, które może dotyczyć wypadków:

w pracy,
w drodze do pracy,
w drodze do szkoły,
w życiu prywatnym,
podczas uprawiania sportów ekstremalnych (to opcja za dodatkową opłatą).

Dzięki temu osoby ubezpieczone mogą liczyć na wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. poważnego złamania nogi czy poparzenia skóry. Ponadto ubezpieczyciel wypłaca świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego na skutek nieszczęśliwego wypadku, a nawet zawału serca czy krwotoku śródczaszkowego (za dodatkową opłatą).

Polisa NNW jest ubezpieczeniem, które warto wykupić. Za relatywnie niską składkę można uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Przed podpisaniem umowy dobrze jest jednak przeanalizować swoje oczekiwania, a następnie wybrać polisę odpowiadającą potrzebom – zarówno pod kątem sumy ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony.