Home Lifestyle Karta kredytowa na wakacjach. Jak z niej właściwie korzystać? Poradnik

Karta kredytowa na wakacjach. Jak z niej właściwie korzystać? Poradnik

Fot.: Fotolia

To rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać szybki i łatwy dostęp do dodatkowych środków. Dlatego taka opcja świetnie sprawdza się na wakacjach, pozwalając na finansowanie wydatków. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym korzystanie z karty kredytowej nie spowoduje nadmiernego zadłużenia.

Zaledwie co piąty Polak korzysta z karty kredytowej, co wynika z obawy o konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy jednak racjonalnie korzystać z tego środka płatniczego, aby uniknąć niepotrzebnych opłat.

Karta kredytowa przydatna na wakacjach

Takiego typu karta to wygodny sposób finansowania wydatków związanych z wakacyjnym urlopem – zarówno w kraju, jak i za granicą. Pozwala na rezerwację noclegów w hotelu, zakup biletów lotniczych, korzystanie z oferty wypożyczalni samochodowej czy dokonywanie zakupów w sklepach. Mając dostęp do dodatkowych środków, można pozwolić sobie na więcej przyjemności – bez konieczności posiadania gotówki w portfelu.

Pilnuj okresu bezodsetkowego

Karta kredytowa daje dostęp do nieoprocentowanego kredytu. Jest to zasługa tzw. okresu bezodsetkowego (grace period), dzięki któremu można korzystać z dodatkowych środków bez żadnych opłat – nawet przez 56 dni.

Chcąc uniknąć kosztów z tytułu odsetek w ramach zaciągniętego kredytu, należy pamiętać o zachowaniu terminów okresu bezodsetkowego. Warto mieć świadomość, że grace period liczy się od początku nowego cyklu rozliczeniowego, a nie od momentu dokonania transakcji bezgotówkowej.

Przykład 1. Jeżeli pierwszej transakcji dokonasz po 20 dniach cyklu rozliczeniowego, na spłatę zadłużenia będziesz mieć już tylko 36 dni.

Przykład 2. Jeśli transakcji dokonasz w ostatnim dnu cyklu rozliczeniowego, zobowiązanie musisz spłacić w ciągu 26 dni.

Przekroczenie terminu płatności zobowiązania w okresie bezodsetkowym oznacza naliczanie odsetek – zgodnie z obowiązującym regulaminem.

Ogranicz wypłacanie gotówki z bankomatów

Kredyt przyznany w ramach karty kredytowej jest nieoprocentowany wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych. Jeżeli zdecydujesz się wypłacić środki z bankomatu, wówczas okres bezodsetkowy nie ma tutaj zastosowania. Bank od razu nalicza odsetki – zgodnie nałożonym oprocentowaniem. Dlatego takie transakcje należy ograniczać do minimum.

Jeżeli od razu zakładasz, że karta kredytowa ma służyć do wypłaty środków z bankomatu, wybierz opcję najkorzystniejszą pod względem oprocentowania.

Weź pod uwagę koszty przewalutowania za granicą

Karta kredytowa rozliczana w PLN wykorzystywana za granicą może sporo kosztować. Wiele banków pobiera prowizje za dokonywanie płatności poza granicami Polski w ramach przewalutowania. Chcąc uniknąć dodatkowych opłat, warto rozważyć założenie konta walutowego i korzystanie z karty „podpiętej” do tego typu rachunku. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zamierzają spędzić dość długi urlop za granicą.

Karty kredytowa to wygodna forma finansowania wakacyjnych wydatków. Należy jednak korzystać z niej rozważnie – tak, by móc spłacić zobowiązanie w terminie.