Home Zdrowie Kamica nerkowa – przebieg choroby i klasyczne objawy

Kamica nerkowa – przebieg choroby i klasyczne objawy

7

Z powodu kamicy nerkowej najczęściej cierpią mężczyźni w wieku 40-50 lat. U kobiet schorzenie daje o sobie znać głównie w wieku 50-70 lat. Jednak u 10% mężczyzn i 5% kobiet stwierdza się pierwszy napad kolki nerkowej już w okresie 20-40 lat. Niektórym osobom choroba towarzyszy nawet przez kilkadziesiąt lat. Czy można skutecznie radzić sobie z jej objawami?

Co wpływa na rozwój kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa, określana także jako kamica moczowa, polega na gromadzeniu się w układzie moczowym substancji chemicznych normalnie występujących w moczu w formie rozpuszczonej, ale pod wpływem różnych czynników zwiększających swoje stężenie i w efekcie odkładających się w postaci złogów czyli tzw. kamieni moczowych. Z nierozpuszczonych substancji tworzą się kryształki, które w początkowym etapie są drobne i określa się je mianem piasku, ale z upływem czasu łączą się ze sobą i w ten sposób dochodzi do powstania kamieni. Piasek i kamienie najczęściej pojawiają się, ponieważ ma miejsce nadmiernewystępowanir szczawianu, fosforanu wapnia, kwasu moczowego lub fosforanu magnezowo-amonowego. Najrzadziej przyczynę stanowi nadmierna obecność cystyny. Zachorowaniu na kamicę nerkową mogą sprzyjać inne schorzenia towarzyszące, np. nadczynność przytarczyc lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Za gromadzenie się złogów mogą odpowiadać także niedobory substancji takich jak magnez lub cytryniany.

Jakie są charakterystyczne objawy schorzenia?

Przez długie lata można nawet nie być świadomym, że choruje się na kamicę nerkową, ponieważ objawy nie zawsze występują. Z reguły dolegliwości odczuwa się, gdy kamień przybierze spore rozmiary i doprowadzi tym samym do rozciągnięcia miedniczki nerkowej i ścian moczowodu. Wówczas odczuwalny jest tępy ból pleców, który najczęściej kojarzony jest po prostu z bólem kręgosłupa. Do objawów kamieni w nerkach zalicza się kolka nerkowa, do której dochodzi pod wpływem przesunięcia się kamienia z nerki do moczowodu. Ból jest wówczas ostry. Pojawia się w okolicy nerki lub w dole brzucha. Równocześnie może dochodzić do wymiotów i omdleń. W moczu niekiedy pojawia się krew. W przypadku małych kamieni ból bywa krótkotrwały, jeżeli szybko dojdzie do ich przemieszczenia się do pęcherza moczowego. Charakterystyczna jest też potrzeba częstego oddawania moczu i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Jak sobie radzić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeżeli kamica nerkowa została już wcześniej rozpoznana, można sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zaleca się również picie dużej ilości płynów, nawet 3-4 litry dziennie. Gdy schorzenie wcześniej nie występowało, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Dzieci i kobiety w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej w każdej sytuacji. Warto zaczerpnąć więcej informacji o kamicy nerkowej ze strony: http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa.

Jakie metody wykorzystuje się do ustalenia diagnozy?

W pierwszej kolejności wykonywane jest ogólne badanie moczu i USG. Lekarz może zdecydować również o przeprowadzeniu dodatkowych badań takich jak urografia lub tomografia komputerowa.