Home Lifestyle Jedzenie na dowóz – wady i zalety

Jedzenie na dowóz – wady i zalety

delivery man with coffee and food knocking on door

Online zamawia się dziś praktycznie wszystko – zakupy, ubrania, dodatki do domu, elektronikę oraz jedzenie. Jest to rozwiązanie łatwiejsze od tradycyjnego stołowania się na mieście czy gotowania samemu. Większość lokali ma opcję dostawy jedzenia do domu, dzięki czemu wybór dań przez internet jest praktycznie nieograniczony. Jakie są wady, a jakie zalety zamawiania jedzenia na dowóz?

Zalety jedzenia na dowóz

Jedną z istotniejszych zalet jest oczywiście oszczędność czasu. Nie traci się go na zastanawianie się, co dziś na obiad, a następnie czasochłonne zakupy. Co więcej, jeżeli danie jest wymagające, to można nie dostać wszystkich składników w jednym miejscu, co wiąże się z wizytą np. w dwóch czy więcej sklepach. Nie marnuje się również cennych minut czy godzin na stanie przy kuchence i pichcenie smakowitych potraw. W czasie, w którym czeka się na dostawę, można zająć się innymi sprawami i wykorzystać go w efektywniejszy sposób. Inną zaletą zamawiania jedzenia na dowóz jest wygoda. Po 8-godzinnej pracy nie każdy ma ochotę stać przez kolejne godziny przy garnkach i gotować. Zamawiając np. gotowe zestawy sushi, nie trzeba martwić się o przygotowanie posiłku. Poza tym, nie każdy umie i lubi gotować – jedzenie z dostawą do domu to idealnie rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za tą czynnością.

Wady jedzenia na dowóz

Główną wadą jest z pewnością koszt. Nie dość, że za zamawiane jedzenie płaci się tyle, co w danej restauracji, to często trzeba jeszcze doliczyć koszt dostawy. Jednak osoby regularnie zamawiające jedzenie np. przez internet mogą liczyć na różne rabaty oraz promocje, dzięki którym cena za danie może wynieść tyle, co w lokalu lub nawet mniej. Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że niejednokrotnie znacznie narusza to domowy budżet. Inną wadą jest czas oczekiwania – zazwyczaj trwa to dłużej niż w restauracji na miejscu. Co więcej, im dłużej czeka się na dostawę, tym jedzenie jest zimniejsze i co za tym idzie – często mniej smaczne lub sklejone czy zbyt miękkie (np. nasiąknięte wodą ze składników). Ponadto, spora część osób zamawia najczęściej fast foody – pizzę, kebaby czy hot-dogi – które są niezdrowe oraz mocno kaloryczne.

Dla kogo jedzenie na dowóz to dobre rozwiązanie?

Z pewnością z takiej opcji będą zadowolone osoby, które nie mają czasu na przygotowanie posiłków w domu. Także ci, którzy nie przepadają za gotowaniem czy długimi zakupami z chęcią skorzystają z takiej możliwości. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy nagle zapragnie się skosztować w środku nocy dobrego jedzenia, a lodówka świeci pustkami. Poza tym, jedzenie zamawiane online nie zawsze musi być niezdrowe. W ten sposób można wypróbować nowe smaki i dowiedzieć się, czy jakieś danie nam smakuje czy też nie.