Home Styl JEANSY I ICH PRODUKCJA

JEANSY I ICH PRODUKCJA

jeansy-1

Prawdopodobnie każdy z nas posiada przynajmniej jedną parę jeansów. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie bez nich życia. Występują zarówno w wersji sportowej, codziennej oraz eleganckiej. Jak widzisz charakteryzują się bardzo dużą uniwersalnością.

Swoją popularność zawdzięczają wytrzymałości oraz wysokiemu komfortowi noszenia. Współcześnie występują w niezliczonych krojach, jak i kolorach – zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Niewiele osób jest natomiast świadomych, że ich historia sięga już przeszło 160 lat. Powstały jako odzież robocza dla poszukiwaczy złota, którzy potrzebowali „niezniszczalnego” ubioru.

Trudno nadążyć za ciągle zmieniającą się modą. Osoby, które starają się być ciągle z nią na bieżąco mają nie lada problem – musiałyby każdego sezonu całkowicie wymieniać zawartość swojej szafy. Istnieją jednak rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody. Oczywiście są nimi ponadczasowe jeansy wykonane ze znanej od wieków tkaniny. Stanowią nieodłączny element praktycznie każdego pokazu mody. Podobnie ma się kwestia z jeansowymi kurtkami/kurteczkami idealnie sprawdzającymi się podczas chłodniejszych wieczorów.

Technologia produkcji idzie cały czas do przodu. Wytwarza się coraz więcej i więcej różnego rodzaju spodni, jednak prawdziwy jeans pozostaje wciąż niezmienny. Istnieje wiele firm zajmujących się produkcją jeansów, przy czym trudno o bardziej klasyczne niż Wrangler, Lee, Big Star bądź Americanos. Klasyczne marki gwarantują swoim Klientom najwyższą jakość oraz niepowtarzalne poczucie stylu.

Konsumenci zdają się nie zwracać uwagi na stosowane przez firmy w produkcji jeansów techniki oraz lekceważące podejście do pracowników. Problemem jest także brak poszanowania środowiska i stosowanie toksycznych substancji (chociażby barwników). Jest to jedna z największych ironii losu.

Jeansy uważane są za symbol młodzieńczego buntu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Natomiast współcześnie stanowią kwintesencję nowoczesności oraz nieformalnej (praktycznej) elegancji. Podczas gdy powstawały po prostu jako odzież robocza odporna na rozerwanie i posiadająca 5 kieszeni w ściśle określonych miejscach. Nawet kolor niebieski został dobrany biorąc pod uwagę ego praktyczność.

jeansy-3

Bardzo popularne są jeansy z efektem „znoszenia”, co paradoksalnie wymusza na producentach sztuczne postarzanie materiału. Uzyskuje się ten efekt zwykle metodą piaskowania (z ang. sandblasting). Jest to olbrzymie zagrożenie dla pracowników, bowiem piaskowanie może spowodować nawet śmierć. Stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa można ograniczyć niebezpieczeństwo do minimum (jednak jest to kosztowna kwestia i często ignorowana przez producentów). Zagrożeniem jest krzemionka, która znajduje się w rozpylanym pod wysokim ciśnieniem na tkaninę piasku. Pozostaje ona w powietrzu, którym oddychają osoby pracujące przy produkcji. Powoduje ona tzw. „krzemicę” – nieuleczalną chorobę płuc, która kończy się śmiercią. Oficjalnie pojawiła się po raz pierwszy w 2005 roku w Turcji, gdzie do tej pory odnotowano jej przeszło 5000 przypadków. Problemem jest fakt, że pracujący przy produkcji ludzie są zatrudniani na czarno, co może w znacznym stopniu zaciemniać prawdziwy zakres problemu. Aktualnie produkcja „piaskowanych” jeansów przeniesiona została w dużej mierze do takich krajów jak: Pakistan, Chiny, Bangladesz oraz Indie. Jest to związane z coraz powszechniejszym zakazem produkcji metodą piaskowania. Istnieje dla niej alternatywa, w której do postarzania wykorzystuje się laser, ale jest to technika o wiele droższa i wymagająca większych nakładów finansowych.

Pojawienie się oficjalnych informacji w prasie i telewizji przełożyło się na szybką reakcję największych marek, które oficjalnie zaczęły ogłaszać, że wycofują się ze współpracy z dostawcami stosującymi piaskowanie. Jako pierwsze były marki: H&M oraz Levi Strauss. Aktualnie już przeszło 65% producentów spodni jeansowych deklaruje brak wykorzystywania tej niebezpiecznej techniki. Problemem jest fakt, że nie istnieje dla niej równie tania i szybka metoda, co trochę wzbudza podejrzenia, że to czcze deklaracje.

Źródło zdjęć:  fabrykajeansow.pl