Home Kariera i rozwój Jakie technikum dla dziewczyny?

Jakie technikum dla dziewczyny?

Student woman holding a tablet for notes in the hands in the audience

Przez wiele lat pokutowało przeświadczenie, że technika to dobry wybór, ale tylko dla chłopców. Niekoniecznie! W ciągu ostatniej dekady wzrosło zapotrzebowanie na młodych fachowców ze specjalistycznym doświadczeniem. Nie dziwi więc, że obok technikum samochodowego czy budowalnego, zaczęły powstawać szkoły z profilami dostosowanymi do potrzeb dziewcząt. Właśnie kończysz gimnazjum i zastanawiasz się nad dalszą edukacją? Poniżej przedstawiamy technika, które powinny zainteresować także dziewczęta.

Technikum fryzjerskie

Wraz z gwałtownym rozwojem miast, zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów z tzw. usług kosmetycznych. Do jednych z najbardziej cenionych należą fryzjerzy. Zawsze farbowałaś włosy swoim koleżankom? A może czujesz, że odnalazłabyś się w stylizacji włosów? Postaw na technikum fryzjerskie. W trakcie 4-letniej nauki, oprócz przedmiotów ogólnych, niezbędnych do zdania egzaminu dojrzałości, weźmiesz udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych na temat fryzjerstwa, np. z organizacji salonu fryzjerskiego czy technik fryzjerskich. W ten sposób nie tylko nauczysz się wykonywać usługi fryzjerskie, takie jak strzyżenie, modelowanie czy koloryzacja włosów, ale też dowiesz się co nieco na temat prowadzenia własnego biznesu.

Technikum informatyczne

Myślisz, że w technikum informatycznym dominują chłopcy? Tak było kilka lat temu! Teraz wiele dziewcząt decyduje się na wybór właśnie takiego profilu technikum. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na sytuację na rynku pracy. Rozwój branży IT oraz powszechna komputeryzacja zaowocowały tym, że każda firma, bez względu na wielkości, potrzebuje specjalisty z dziedziny informatyki. Czego nauczysz się w takim technikum? Oprócz projektowania baz danych i aplikacji internetowych, zgłębisz temat eksploatowania komputerów, tworzenia i administrowania sieciami, systemów operacyjnych, języka Java i programowania. Wybierając technika z pożądanymi specjalnościami, np. tworzenie gier komputerowych czy grafika komputerowa i komunikacja wizualna, po szkole możesz liczyć na zarobki rzędu 2-3 tysięcy złotych.

Technikum organizacji reklamy

Jaki jest najprężniej rozwijający się sektor? Odpowiedź może być tylko jedna – reklama. Dlatego jeśli lubisz dynamiczną pracę w grupie i orientujesz się co w biznesie (i show biznesie) piszczy, powinnaś poważnie pomyśleć o technikum organizacji reklamy. W ciągu 4 lat nauczysz się tworzyć elementy identyfikujące firmy i przedsiębiorstwa, np. logotypy i znaki graficzne oraz obsługiwać podstawowe programy graficzne. Do tego dowiesz się jak pisać teksty reklamowe i slogany, jak prowadzić i kontrolować kampanie reklamowe oraz jak organizować sesje fotograficzne i eventy. Po uzyskaniu uprawień zawodowych możesz pracować jako copywriter, account manager, pracownik działu kreacji, media planner i specjalista ds. reklamy.