Home Kariera i rozwój Jakie kompetencje zapewniają szybkie znalezienie dobrej pracy?

Jakie kompetencje zapewniają szybkie znalezienie dobrej pracy?

rozmowa-kwalifikacyjna-_0523

Utrzymująca się w I kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 8% sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rekrutacyjne pracodawcy nie tylko publikują oferty pracy, ale również korzystają z możliwości bezpośredniego dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search.
W I kwartale 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 121 420 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?

Bezpośrednie dotarcie do kandydatów na GoldenLine ułatwia rekruterom Wyszukiwarka Kandydatów. Jak wynika z analiz GoldenLine, w I kwartale 2017 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 30% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT – Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją IT – Administracja (15%) oraz Inżynieria (15%), zaś na trzecim miejscu – ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (12%) oraz Sprzedaż (12% – dane nie sumują się do 100% ponieważ kandydaci mogą na profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację).

Nie bez znaczenia dla rekruterów korzystających z Wyszukiwarki Kandydatów jest również wiek potencjalnych pracowników. Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (54%). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (26%). Na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 23 a 26 rokiem życia (11%). W sumie rekruterzy wysłali bezpośrednią wiadomość do 110 782 osób w tych przedziałach wiekowych. Dane te pokazują, że rekruterom najbardziej zależy na specjalistach. Coraz częściej jednak kontaktują się z osobami będącymi na początku swojej kariery zawodowej i mającymi za sobą dopiero pierwsze doświadczenie zawodowe. Wiadomość od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (23%), śląskim (13%), dolnośląskim (13%), małopolskim (11%) oraz wielkopolskim (10%). Informacje te wskazują, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

infografika_q1

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych – czego szukali rekruterzy?

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka SQL (10%), JavaScript (10%), a także znajomość programu AutoCad (10%). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów pojawiają się najczęściej takie kompetencje, jak: Project Management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 121 420 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 78% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą ogłoszeń o pracę?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w pierwszym kwartale 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 63 702 ogłoszenia. Większość ogłoszeń została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo małopolskie (15%), dolnośląskie (14%), mazowieckie (13%), śląskie (11%) oraz wielkopolskie (10%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Sprzedaż, dedykowanych im było 28% ze wszystkich opublikowanych ofert pracy. Na kolejnych miejscach znalazły się: Księgowość/Audyt/Podatki (10%), Produkcja (10%), Finanse/Ekonomia (10%) oraz Informatyka/Programowanie (9%).

 

Materiał przygotowany na podstawie badań źródłowych zebranych w Raporcie GoldenLine