Home Zdrowie Jakie jest ryzyko powstania blizny podczas operacji?

Jakie jest ryzyko powstania blizny podczas operacji?

operacja

Każda operacja, niezależnie od tego, jakiego schorzenia i narządu dotyczy jest poważnym zabiegiem, ingerowania w organizm. Dlatego tak ważne jest to, żeby mieć świadomość jeszcze przed trafieniem na stół operacyjny, czego dany zabieg ma dotyczyć. Wnikliwa rozmowa z lekarzem powinna pomóc wyjaśnić wszystkie niejasności i chociaż trochę zmniejszyć stres po zabiegowy.

Blizny po zabiegach

Wiele osób boi się tego, że po przebytych zabiegach będą mieć widoczne blizny. Najczęściej strach taki odczuwają kobiety. Prawdą bowiem jest to, że po każdej operacji, która wymaga naruszenia skóry pojawia się blizna. Czas jej zagojenia zależy od miejsca, gdzie się wytworzyła oraz zależy od takich czynników jak: metoda szycia, pielęgnacja blizny po operacji, karnacja pacjenta, uwarunkowania genetyczne, ewentualne zaburzenia krążenia i dieta. Proces gojenia się blizny wydłuża również fakt wystąpienia zakażeń bakteryjnych. Najpierw blizny mają kolor różowo – siny i robią się sztywne. Wraz z upływem czasu, po kilku tygodniach, bądź miesiącach dojrzewają i stają się płaskie, elastyczne i coraz mniej zauważalne. Większość blizn pooperacyjnych przyjmuje kolor zbliżony do skóry.

Co trzeba wiedzieć o bliznach?

Z pewnością, pacjenci, których czekają zabiegi operacyjne są pełni obaw co do swojego zdrowia, jak i o to, czy na ich ciele wystąpią blizny. Jeśli więc chcą się wyedukować w drugim z tematów to powinni zajrzeć na stronę taką jak wszystkoobliznach.pl, ponieważ tam bez wątpienia znajdą odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Osoba, która czeka na zabieg chirurgiczny powinna dążyć do tego, żeby dowiedzieć się jak najwięcej, gdyż to sprawi, że będzie spokojniejsza. Będzie też wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować bliznę po operacji. Pocieszające na pewno jest to, że większość blizn po procesie gojenia jest praktycznie niezauważalna. Oczywiście, co do blizn i ich powstawania oraz gojenia – zawsze najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Pacjenci mają do tego prawo.