Home Lifestyle Jak zapraszać na wesele?

Jak zapraszać na wesele?

sala_kominkowa_wesele

Ślub i wesele z gośćmi, to wydarzenie które musi być zaplanowane z wyprzedzeniem, zaś jego przygotowania obejmują dbałość o wiele spraw. Jedną z najważniejszych są zaproszenia – dzielenie tak ważnych chwil z bliskimi to dla większości młodych par najcenniejsza wartość zaślubin. Ze względu na rangę wydarzenia, dostarczając zaproszenia trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Brak zachowania reguł savoir vivre może zostać odebrane jako wyraz niechęci lub braku empatii. Zmieniające się czasy zmieniają zwyczaje. Kilka niegdyś niezmiennych konwenansów dzisiaj odeszło do lamusa, inne weszły do kanonu niedawno.

Zaproszenia na zamówienie

Planując druk lub kupno zaproszeń w pierwszej kolejności dba się o ich spójność z charakterem uroczystości. Ubiory pary młodej, przystrojenie kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, wesele i wystrój sali oraz zaproszenia powinny mieć zbliżoną estetykę. Drukarnie mają do zaproponowania swoim klientom nie tylko gotowe wzory, ale i realizację projektów na zamówienia. Szczególnie modne ostatnimi laty śluby w stylu boho determinują z kolei korzystanie z alternatywnej formy wykonywania zaproszeń – te w stylu boho najlepiej będą się prezentować wtedy, kiedy będą wykonane ręcznie. Rynek rękodzielniczy w Polsce w ostatnich latach bardzo się rozwinął, dlatego też młode pary mogą dowolnie wybierać wśród wykonawców. Równie otwarty jest rynek sal weselnych. Dolnośląski Dwór Korona Karkonoszy czeka nie tylko na gości ale i na ich pomysły – kreatywność i dobra organizacja pracy, a przede wszystkim doświadczenie gwarantują klientom dokładnie taki efekt, jakiego oczekują. Zanim jednak dojdzie do dnia ślubu, po wyborze estetycznych walorów zaproszeń trzeba zadbać o ich formę.

Lista gości

W pierwszej kolejności po sporządzeniu listy gości należy ją podzielić. Osobno zaprasza się rodziców i ich dorosłe dzieci, razem rodziców z dziećmi niepełnoletnimi, małżonków poczynając od imienia żony, kończąc na wspólnym nazwisku (wyjątkiem są pary małżeńskie, które nie ujednoliciły nazwisk – w tym wypadku piszemy imię i nazwisko każdego małżonka począwszy od personaliów żony). Dalej z imienia i nazwiska znanych zapraszającym partnerów i partnerki zaproszonych, którzy nie są po ślubie, i z informacją o zapraszaniu wraz z osobą towarzyszącą wtedy, kiedy nie jest się pewnym co do personaliów lub nie posiada się na ten temat informacji. Niezwykle ważna jest także odmienianie nazwisk – wszystkie polskie należy odpowiednio zapisać, w zależności od treści zaproszenia np. „Piotr i Anna zapraszają Katarzynę i Roberta Kowalskich”. Po sporządzeniu listy gości trzeba ustalić czy na ślub zapraszają państwo młodzi, czy państwo młodzi z rodzicami. Zazwyczaj nie stosuje się już formy zapraszania na ślub przez rodziców narzeczonych, głównie z tego powodu, że coraz częściej państwo młodzi nie tylko organizują uroczystość, ale i za nią płacą. Pozostawianie rodziców na zaproszeniach w charakterze organizatorów zyskało symboliczny wymiar i bywa traktowane jako wyraz szacunku, jednak ta część stanowi dowolny wybór przyszłych małżonków. Zapraszanie tylko w swoim imieniu nie stanowi faux pax. Coraz częstsze staje się umieszczanie w treści zaproszeń informacji o życzeniach młodej pary co do prezentów przynoszonych na ślub, szczególnie tych niekonwencjonalnych jak np. wina czy karmy dla bezpańskich zwierząt zamiast kwiatów.

Dostarczenie zaproszeń

Po wyborze stylu i wypisaniu listy zaproszonych gości pozostaje ich dostarczenie z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecane miejsca, takie jak Korona Dwór Karkonoszy, zazwyczaj mają bardzo odległe terminy na organizację przyjęć, stąd zapas czasowy na rozdystrybuowanie zaproszeń nie stanowi problemu. Uznaje się, że powinny one dotrzeć do adresatów minimum 3 miesiące przed datą ślubu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którym zależy na szybkich terminach uroczystości, obiekty oferują organizację wesel w czasie ekspresowym np. w piątki lub inne dni tygodnia (poza sobotami). W takiej sytuacji przyjęcie może być wyprawione nawet w ciągu kilku tygodni. Co zrobić w takiej sytuacji? Wysłać zaproszenia swoim gościom najszybciej jak to możliwe, i cieszyć się nadchodzącym świętem.