Home Design i wnętrze Jak zapobiec powstawaniu grzyba i pleśni w mieszkaniu?

Jak zapobiec powstawaniu grzyba i pleśni w mieszkaniu?

Detail of mold, dirt and water drops on the corner of wall

Jednym z najczęstszych problemów mieszkańców bloków są pojawiająca się pleśń oraz grzyb w pomieszczeniach. To zjawisko nie tylko negatywnie wpływa na estetykę lokum, ale może mieć także szkodliwy wpływ na zdrowie. Ryzyko wystąpienia niechcianych gości jest jeszcze większe w sezonie grzewczym. Warto więc w porę temu zapobiec.

Przyczyny powstawania grzyba i pleśni

Z grzybami i pleśnią w mieszkaniach boryka się coraz więcej Polaków. Skąd biorą się one w pomieszczeniach? Przyczyn jest co najmniej kilka. Jedną z nich na pewno jest niewłaściwa wentylacja. Sporo osób, zwłaszcza zimą, rezygnuje z regularnego wietrzenia pomieszczeń. To błąd! Zbyt suche powietrze i nieużywanie popularnych nawilżaczy powietrza, np. Botti Humi może powodować wysuszanie skóry i kłopoty z zasypianiem. Z kolei nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi grzyba. Oprócz wentylacji wpływ ma także niedogrzanie pomieszczenia i przemarzanie ścian oraz nieszczelne rynny. Bardzo często winna powstawianiu grzyba jest też nieprawidłowo funkcjonująca instalacja wodno-kanalizacyjna.

Objawy zbyt dużej wilgotności powietrza

Pierwszym objawem, który zwiastuje, że pomieszczenie jest niedogrzane i panuje w nim zbyt duża wilgoć, są zaparowane szyby w oknach. Oznacza to, że dom wymaga przewietrzenia, a następnie dogrzania. Podobnie dzieje się, gdy z dnia na dzień zaczyna odklejać się tapety lub fototapety – oznacza to, że ściany są zbyt wilgotne. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się na nich zacieki lub nawet krople wody. Gdy wilgotność jest zbyt wysoka, to w najbardziej mokrych miejscach powstaje meszek pleśniowy.

Zapobieganie powstawaniu grzyba i pleśni

Aby w pełni zadbać o swoje mieszkanie należy na bieżąco śledzić wilgotności powietrza. W tym celu koniecznie trzeba wyposażyć się w wilgotnościomierz, który pozwoli kontrolować stopień wilgotności – ta najbardziej odpowiednia wynosi od 40% do 60%. Dodatkowo niezbędne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń – odpowiednia wentylacja nie tylko poprawia samopoczucie, ale też pozwala ścianom „oddychać”. Również w tym celu przyda się odsunięcie mebli od ścian. Niewskazane jest również wywieszanie prania w miejscach o dużej wilgotności, ze względu na wady budynku szczególnie narażonych na powstawanie pleśni, np. w okolicach rogów ścian. Powstawaniu pleśni sprzyja też nadmiernie podlewanie kwiatów.