Home Uroda Jak zadbać o włosy na wiosnę domowymi sposobami?

Jak zadbać o włosy na wiosnę domowymi sposobami?

cykl_zycia_wlosa

Obecna pandemia jest sytuacją stresującą dla organizmu na tyle, że podnosi poziom kortyzolu i może zwiększyć wypadanie włosów powodując tzw. łysienie telogenowe. W obecnej sytuacji uspokoić należy cały organizm. Odpowiednia dieta, detox to bardzo ważne elementy, na które warto zwrócić uwagę w tym szczególnym, wiosennym okresie. Jak zatem poradzić sobie z rzeczywistością, w której nie ma dostępu do usług pielęgnacyjnych włosów?

Oprócz kwarantanny obecnie jesteśmy również w dobie sezonowego wypadania włosów. Utrata włosów w przedwiośniu może być spowodowana niedoborem witamin, do których nie mieliśmy dostępu zimą. Brakuje nam głównie tych suplementów, które organizm przyswaja z owoców i warzyw. Dodatkowo czas kwarantanny powodujący zwiększony stres może nasilić wypadanie włosów.

Ważne aby w tym czasie skorzystać z suplementacji witaminy B12 oraz cynku. Cynk wzmacnia naszą odporność a jednocześnie dobrze wpływa na porost włosów. Takie dwutorowe działanie z pewnością przyniesie korzyści dla całego organizmu. Dobrym rozwiązaniem również dla włosów mogą okazać się kąpiele regenerujące z użyciem mieszanki olejków – lawendowego, eukaliptusowego czy z wyciągiem z melisy, które uspokajają. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Odpowiednia dieta

Szczególną uwagę powinniśmy teraz zwrócić na prawidłowe odżywianie i suplementację. Komponowanie jadłospisu powinno zawierać mikro- i makroelementy oraz ważne jest odpowiednie nawodnianie organizmu. Należy pamiętać o piciu 2 litrów wody dziennie. Po zimie zalecane jest spożycie witamin, które organizm przyswaja z owoców i warzyw. W przypadku włosów ważne są głównie witaminy A+E, które powinny znaleźć się w ampułkach nakładanych na włosy. Dzięki nim suchy, zniszczony włos nabiera blasku. Podczas zimy ograniczony dostęp do witaminy D3 wpływa również na tempo podziałów komórkowych, co przekłada się na szybkość wzrostu włosa. Kiedy występuje niedobór tej witaminy może również nastąpić zwiększone wypadanie włosów.

Detox włosów

Po zimie nasze włosy są również przesuszone pod wpływem centralnego ogrzewania, tracą swoje uwodnienie tzw. hydratację co przekłada się na ich sprężystość i połysk. Kiedy wychodzimy z domu podczas zimy następuje gwałtowna zmiana temperatur co również powoduje przesuszenie włosów. Dobrym rozwiązaniem w czasie kwarantanny, aby zadbać o jakość naszych włosów, jest postawienie na naturalność. Możemy zrezygnować zarówno z suszenia suszarką czy modelowania włosów, taki odpoczynek dla włosów może dać odżyć włosom. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Domowe SPA

Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie włosów. Dobrym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju maseczki zmieszane z olejkiem na przykład baobau. Ma on korzystne działanie nie tylko na włosy, ale również skórę głowy. Szczególnie pokochają go skóry z tendencją do atopii lub alergii ponieważ dodatkowo niweluje uczucie świądu oraz dyskomfortowe pieczenie. Odbudowuje również płaszcz hydrolipidowy znajdujący się na naszej skórze głowy, który zabezpiecza nasza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i alergenów.

Kiedy skończyły się nam produkty do pielęgnacji można również przygotować odżywkę samodzielnie. Wystarczy do ½ szklanki wody dodać sok z cytryny i nałożyć na głowę. Warto posiedzieć tak nawet 15 minut z ręcznikiem na głowie, następnie spłukać głowę. Włosy będą zdecydowanie gładsze. Ważne jest jednak aby przed nałożeniem odżywek umyć głowę dwa razy. Pierwsze mycie oczyszcza a drugie wprowadza substancje odżywcze.

Włosy będą dobrze wyglądać jeśli odpowiednio o nie zadbamy i dostarczymy im odpowiednich składników odżywczych. Czas, który obecnie spędzamy w domu to dobry moment aby poświęcić chwilę na pielęgnację