Home Lifestyle Jak wybrać bezpieczne, a zarazem skuteczne środki piorące?

Jak wybrać bezpieczne, a zarazem skuteczne środki piorące?

jak-wybrac-bezpieczne-a-zarazem-skuteczne-srodki-piorace

Na rynku mamy coraz szerszą ofertę chemii gospodarczej. Producenci prześcigają się w swojej pomysłowości. Czym się kierować przy wyborze środków piorących, by nasze ubranie były czyste, świeże, a jednocześnie zadbane?

Podział prania na kolory i rodzaj tkaniny

Widząc górę brudnych ciuchów, które dawno już wyszły z kosza i zaczynają opanowywać łazienkę, często wrzucamy je do bębna jak leci, zapominając o segregacji według kolorów, a także rodzajów tkanin. W ten sposób niestety bardzo niszczymy nasze ubrania. Kolory tracą swoją moc, te żywe blakną, jasne robią się szaro-bure.

Ubrania białe, powinno się prać w specyfikach do białego. Zawierają one wybielacz, który usuwa plamy i zapobiega szarzeniu. Produkty przeznaczone do kolorów, dbają zaś o to, by ubrania nie farbowały, a kolory nie blakły. Dobrze jest również prać wełnę i tkaniny delikatne, w płynach specjalnie do nich dedykowanych. Z pewnością przedłużymy tym życie naszym ulubionym swetrom, czy jedwabnym koszulkom.

Proszek do prania, płyn, żel, kapsułki, czy może pasta?

Ileż mniej dylematów miał człowiek, kiedy na sklepowych półkach stały do prania wyłącznie proszki, w dodatku dwa? Co sprawiło, że do sprzedaży weszła chemia piorąca w płynnej formie?

Proszek, choć skuteczny, bo radzi sobie z usuwaniem plam, nadaje ubraniom piękny zapach, nie zawsze spiera się dokładnie. Przez to częściej niż płyny wywołuje reakcje alergiczne, podrażnia skórę. Zdarza się, że zawarte w nim granulki, nie rozpuszczą się w wodzie, lecz osiadają na tkaninie. Podczas stosowania proszku, koniecznym jest zaprogramowanie pralce dodatkowego płukania.

Płyn do prania, ma znacznie łagodniejszą formę, jest bardziej delikatny wobec tkanin, lecz niestety, co za tym idzie, również dla zabrudzeń. Zdecydowanie łatwiej go wypłukać.

Żel, zdaje się być kompromisem między proszkiem, a płynem. Gęsta formuła sprawia, że jego skuteczność w wywabianiu plam jest wysoka, a problem z wypłukaniem znacznie mniejszy. W przeciwieństwie do proszku, żel wygładza tkaninę, co sprawia, że staje się ona bardziej odporna na brudzenie i łatwiej ją doczyścić. Te produkty są bardzo skoncentrowane, mała butelka wystarczy na tyle, co duża torba proszku. Żel nie wymaga wysokiej temperatury prania. Można go śmiało użyć przy szybkim programie na 40ºC.

Kapsułki cieszą się dużą popularnością z racji wygody ich użycia. Wystarczy wrzucić do bębna i włączyć pralkę. Bardzo często jedna kapsułka zawiera poza środkiem piorącym płyn do płukania oraz odplamiacz. Cena wydaje się wyższa niż innych specyfików, jednak z racji tego, że jest to produkt 3w1, warto wziąć go pod uwagę.

Pasta do prania, to agentka do zadań specjalnych. Świetnie rozprawia się z uporczywymi plamami dzięki temu, że zawiera naturalne mydło. Jej skład jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Podczas wyboru odpowiedniego środka piorącego, ważna jest również marka produktu. Jedną z marek środków piorących, na której produkty warto zwrócić uwagę jest Waschkonig (a właściwie Der Waschkönig C.G.). Choć nie jest ona jeszcze tak dobrze znana na polskim rynku, odznacza się wysoką jakością, świetnym składem i bardzo przystępnymi cenami. O produktach Waschkonig można przeczytać więcej na: www.krolprania.pl.

jak-skutecznie-prac

Jak prać?

Polacy często niestety nie patrzą na to ile produktu powinno zostać użyte do prania. Sypią i leją „na oko”, przeważnie przekraczając zalecaną dawkę. Sprawia to, że nasze ubrania szybciej się niszczą i gorzej wypłukują. Dobrze jest stosować się do zaleceń producenta, by chronić naszą garderobę oraz skórę. Ta sama zasada dotyczy czytania metek na ubraniach, które zawierają cenne wskazówki.

Podczas wyboru wszelkich środków czystości kierujmy się jakością produktu oraz jego wydajnością. Im mniejszą dawkę chemii będziemy fundować tkaninom, tym będzie to dla nich bezpieczniejsze. Formę w jakiej występuje środek piorący dobieramy już według własnych potrzeb i oczekiwań.