Home Zdrowie Jak wspierać organizm dziecka przy antybiotyku?

Jak wspierać organizm dziecka przy antybiotyku?

Sweet baby boy in bear overall, sleeping in bed with teddy bear

Kuracja antybiotykiem bardzo częste osłabia jelita maluszka. Sprawdź jak sobie z tym skutecznie radzić.

Dlaczego antybiotyk szkodzi jelitom?

W jelitach każdego człowieka żyje cała armia pożytecznych bakterii, głównie kwasu mlekowego z grup Lactobacillus i Bifidobacterium. Chronią one cały układ pokarmowy przed chorobami, dbają o dobre trawienie i odporność, zmniejszają ryzyko alergii. Dlatego gdy dojdzie do zmniejszenia ich ilości w jelitach czy zaburzenia równowagi mikroflory, wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu.

Dzieje się tak w wyniku złej diety, silnych infekcji, stresu, ale głównie leczenia antybiotykami. Nawet tydzień kuracji ekstremalnie zaburza równowagę jelit, a ich mikroflora odbudowuje się po leczeniu nawet do roku. Właśnie dlatego jest tak ważne żeby o nią zadbać i w trakcie antybiotykoterapii podawać dziecku probiotyk dla niemowląt.

Jak wspierać mikroflorę w trakcie antybiotykoterapii?

Probiotyk podawaj dziecku już od pierwszego dnia leczenia antybiotykiem. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych leczenia, takich jak przewlekłe biegunki. Pamiętaj jednak, żeby nie przestawać go podawać wraz z zakończeniem antybiotykoterapii. Dopiero przyjmowany przez maluszka przez następne trzy miesiące, a najlepiej pół roku, pomoże przywrócić jego florze jelitowej równowagę i zwiększyć w niej ilość dobrych bakterii.

Jaki probiotyk najlepiej sprawdzi się przy antybiotyku?

Nie podawaj dziecku tych samych probiotyków, które sama przyjmujesz. U niemowląt najlepiej sprawdzają się najprostsze probiotyki, z jak najmniejszą liczbą składników. Suplementy mają różne szczepy, ale te dla najmłodszych dobrze aby zawierały najlepiej przebadany szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Masz wtedy gwarancję, że są całkowicie bezpieczne dla dziecka.

W przypadku starszych dzieci, które ukończyły trzeci rok życia możesz zdecydować się na probiotyk z dodatkiem prebiotyku, np. inuliny. To składnik, którym żywią się dobre bakterie jelitowe, dlatego jeszcze bardziej sprzyja ich namnażaniu.

Co robić w przypadku zaburzenia flory bakteryjnej?

Jeśli w trakcie antybiotykoterapii nie podawałaś maluszkowi probiotyku, nadal warto to zrobić. Nawet gdy od leczenia minęło kilka miesięcy. Zwłaszcza jeśli zauważysz u dziecka objawy takie jak częste infekcje, zaburzenia jelitowe, biegunki, zaparcia, nagle występujące alergie pokarmowe. To wszystko może być efekt zaburzenia mikroflory.

Gdy w jelitach spada ilość dobrych bakterii, łatwo może dojść do infekcji grzybiczych lub bakteryjnych układu pokarmowego. Dlatego warto wspierać jelita maluszka probiotykami dla niemowląt. Gdy zaczynasz podawać dziecku suplement już jakiś czas od zakończenia leczenia, rób to przez co najmniej pół roku. Zwłaszcza jeśli zaobserwujesz u niego wspomniane wcześniej objawy. To minimalny czas potrzebny wtedy do przywrócenia równowagi jelitom maluszka.

Bibliografia:

  1. „Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej” Gerard E. Mullin
  2. „Szczęśliwe jelita” Vincent Pedre
  3. www.dietaeliminacyjna.pl