Home Lifestyle Jak włączyć roaming danych w smartfonie?

Jak włączyć roaming danych w smartfonie?

Smiling man tourist holding city map having roaming video call on mobile phone on European crowded streets full of pubs

Kiedy przebywamy za granicą, nie musimy rezygnować z pozostawania w kontakcie ze znajomymi czy światem wirtualnym. Możemy nadal korzystać z mediów społecznościowych, przeglądać strony z newsami, słuchać muzyki on-line, a także korzystać z wyjątkowo przydatnych w takich sytuacjach map czy aplikacji z rozkładem komunikacji miejskiej. Potrzebne są do tego telefony na abonament lub na kartę z dostępem do Internetu, jednak aby go uzyskać za granicą, musimy jeszcze włączyć roaming danych. Jak to zrobić? Opisujemy.

Czym jest roaming danych?

Roaming danych to usługa pozwalająca na korzystanie z zasięgu innego operatora. Kiedy wyjeżdżamy za granicę, operator, u którego mamy telefony na abonament, najprawdopodobniej nie ma tam zasięgu swojej infrastruktury. By jednak utrzymanie komunikacji było możliwe, korzysta z zasięgu innych operatorów działających na terenie danego kraju.

Roaming musi być aktywowany na dwóch poziomach: u operatora (jako usługa) oraz na karcie SIM (jako możliwość realizowania tego typu usług). W większości przypadków na karcie SIM roaming jest domyślnie aktywny. Przed pierwszym wyjazdem sprawdźmy jednak, czy na pewno tak jest – w przeciwnym wypadku nie uda nam się skorzystać z usługi, nawet jeśli aktywujemy ją u operatora. Najłatwiej sprawdzimy to kontaktując się z biurem obsługi klienta operatora, u którego mamy telefony na abonament, lub wybierając się do jego salonu. Gdyby okazało się, że karta SIM blokuje roaming danych, możemy to zmienić w czasie konsultacji z przedstawicielem operatora.

Jak włączyć roaming w telefonie?

Gdy będziemy za granicą, nasz telefon powinien automatycznie znaleźć i połączyć się z siecią zagranicznego operatora. Jeśli jednak tak się nie dzieje, musimy sprawdzić ustawienia. Samo menu wygląda różnie w zależności od modelu, jednak powinniśmy z łatwością odnaleźć ustawienia sieci (np. klikając kolejno w ustawienia > telefon > sieć).

Jeśli wybierzemy opcję automatycznego wyboru sieci, telefon powinien łączyć się z siecią lokalnego dostawcy i w ramach roamingu udostępniać nam połączenia. Jeśli zaznaczona jest opcja ręcznego wyboru sieci – połączenie automatyczne z zagranicznym operatorem jest niemożliwe. Możemy wtedy albo wybrać zagranicznego operatora ręcznie – z listy dostępnych sieci, albo zmienić ustawienia na automatyczny wybór (przynajmniej na czas wyjazdu), co jest zalecanym rozwiązaniem, ponieważ zwykle nie znamy zasięgów konkretnych operatorów i w trakcie wyjazdu możemy korzystać z roamingu różnych lokalnych dostawców.

W podobny sposób możemy też wyłączyć roaming danych, jeśli uznamy, że usługa ta za bardzo obciąża nasz rachunek (co może mieć miejsce w krajach nienależących do Unii Europejskiej). Aby to zrobić, należy wejść w te same ustawienia i wyłączyć automatyczne połączenia, wybierając ręcznie naszego krajowego operatora.