Home Uroda Jak walczyć z rozstępami?

Jak walczyć z rozstępami?

rozstepy-skorne

Rozstępy, niby takie niepozorne słowo, a jakie utrapienie dla ciała i duszy kobiety. Prawie jak cellulit. I w tym wypadku – „prawie” nie robi wielkiej różnicy, gdyż pozbycie się jednego i drugiego nie jest oczywiście ani definitywne, ani łatwe (a cóż w sferze urody przychodzi łatwo?!), bo wymaga żelaznej dyscypliny prowadzonych w domu lub salonie zabiegów kosmetycznych. Mimo to nadzieja świta…

Skąd się biorą rozstępy?
Prawidłowa skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych, które nadają jej jędrność oraz sprężystość. Niestety, w wyniku gwałtownego rozciągania skóry, jakie ma miejsce podczas szybkiego przybierania na wadze, a także w przypadku zaburzeń hormonalnych (głównie zwiększonej produkcji hormonu stresu – kortyzolu) dochodzi do przerywania włókien i ich osłabienia. Miejsca ubytku włókien przybierają na skórze barwę czerwono – siną, ponieważ prześwituje przez nie sieć naczyń krwionośnych. Rozstępy pojawiają się bardzo często w okresie dojrzewania, zwiększania masy ciałą czy w chorobie Cushinga (nadmiar kortyzolu). Narażone na nie są również osoby przyjmujące sterydy, zarówno w celach leczniczych, jak i w kulturystyce. Kobietom w ciąży grożą rozstępy na piersiach oraz brzuchu, a także rzadziej, w innych miejscach ciała.

Ostateczność i nieodwracalność rozstania z rozstępami zależy od fazy ich rozwoju. Faza I to faza zapalna gdzie rozstępy mają formę czerwonych, różowych lub czerwononiebieskich prążków. W tym momencie mamy największe szanse na ich skuteczną likwidację. Pomocne będą kremy lub olejki na rozstępy. Zawierają one w swoim składzie liczne substancje czynne, na przykład kolagen, wyciągi roślinne i oleje. W fazie I rozwoju rozstępów świetne rezultaty przynosi „terapia szokowa”, czyli intensywnie prowadzone zabiegi z użyciem odpowiednich kosmetyków. Efektywność terapii zależy od naszej systematyczności i konsekwencji.

Masaż czy laser? Co pomoże w walce z rozstępami
Kilkuminutowy masaż okolic objętych rozstępami, wykonywany odpowiednimi kosmetykami (oczywiście najlepiej sprawdzają się tu olejki) dwa razy dziennie, powinien przynieść oczekiwane rezultaty. Ważnym elementem w walce z rozstępami są też peelingi ciała, które przyspieszają złuszczanie się naskórak. Przy czym sukces uzależniony jest od trzech równie ważnych czynników: substancji czynnej w kosmetyku, ruchów masujących i czasu masażu.

W fazie drugiej prążki bledną, stają się białawo-perłowe i wyczuwalne dotykowo. Na tym etapie nie zlikwidujemy ich w 100%. Możemy jedynie sprawić, by nie rzucały się za bardzo w oczy i „zlały” z otaczającą skórą. Jeśli rozstępy przybrały już barwę białą, dostępne kremy nie są w stanie ich zmniejszyć ani usunąć. Z pomocą mo-że nam przyjść dermatologia estetyczna oferująca szereg zabiegów likwidujących rozstępy: mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, mezoterapię czy usuwanie przy pomocy wyspecjalizowanych laserów wysokoenergetycznych.

Pamiętajmy – rozstępy ma niemal każda kobieta. Przeszkadzają nam mniej lub bardziej, zależnie od osoby. Co z nimi zrobimy? Czy je pokochamy? Zignorujemy? Zawalczymy o rozstanie z nimi? Każda z nas ma własne zdanie, przy czym pewnie opcja numer jeden będzie cieszyła się najmniejszą popularnością. Wszyscy pamiętajmy jednak, że możemy nie tylko walczyć z powstałymi już rozstępami, ale także im zapobiegać. I to chyba najłatwiejsza metoda na piękne ciało.