Home Design i wnętrze Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

Rear view of very busy man

Praca w domu to coraz popularniejszy wariant. Decydują się na nią nie tylko przedstawiciele tzw. wolnych zawodów – copywriterzy, graficy, korepetytorzy – ale także właściciele mikro i małych przedsiębiorstw, dla których wynajęcie biura jest zbyt kosztowne lub mało opłacalne. Od jakiegoś czasu Ty też rozważasz taką opcję? Poniżej podpowiemy Ci, jak urządzić domowe biuro.

Meble

Jaki jest najczęściej popełniany błąd przez osoby pracujące w domu? Zazwyczaj pracują one przy za niskim stoliku lub w ogóle nie używają biurka. A to błąd! Nie dość, że nie jest to komfortowe i rozprasza, to jeszcze wpływa negatywnie na zdrowie – powoduje bóle kręgosłupa i barków, a do tego sprzyja pogarszaniu się wzroku. Dlatego każdy kto myśli o domowym biurze musi pamiętać, że bardzo ważne będą meble. Jeśli na co dzień pracujesz przed komputerem, koniecznie wybierz solidne biurko, które dostosowane będzie do Twojego wzrostu. Do niego obowiązkowo dobierz wygodne krzesło. Ostatnio sporą popularnością cieszą się krzesła ergonomiczne, które pomagają walczyć ze schorzeniami kręgosłupa. Ważne też, żeby (o ile to możliwe) ustawiać biurko w pobliżu okna – uzyskasz dostęp do światła dziennego, ale też uchylając je zapewnisz sobie dopływ świeżego powietrza. Masz trochę wolnej przestrzeni w domu i chcesz przekształcić ją w siedzibę niewielkiej firmy? Tak samo postępuj szukając biurek dla pracowników. Nie zapomnij też o osobnej kuchni – stolik z krzesłami przydadzą się Twoim podwładnym do przygotowania i zjedzenia posiłków.

Sprzęt elektroniczny

Oprócz mebli w Twoim biurze nie może zabraknąć sprzętów elektronicznych. Głównym z nich jest komputer – wybierz taki, który będzie dostosowany do pracy którą wykonujesz. Przykładowo, jeśli piszesz teksty na zlecenie, to nie potrzebujesz bardzo drogiego laptopa. Gdy jednak jesteś grafikiem, obowiązkowo wyposaż się w komputer z dobrą kartą graficzną i dużą pamięcią. Nie zapomnij też o stałym dostępie do internetu. Wybieraj rozwiązania, które zapewnią Ci możliwość nieograniczonego pobierania i wysyłania danych, np. internet światłowodowy wyróżniający się jeszcze dodatkowo odpornością na zakłócenia atmosferyczne i magnetyczne. Oprócz tego przydadzą się drukarki lub urządzenia wielofunkcyjne z opcją ksero oraz, w przypadku mikroprzedsiębiorstwa, lodówka, czajnik elektryczny (może być też ekspres do kawy) i kuchenka mikrofalowa do dyspozycji pracowników.

Oświetlenie i dodatki

Równie ważne jak dobór odpowiedniego biurka i krzesła jest także oświetlenie. Powód? W pomieszczeniach dobrze oświetlonych po prostu efektywniej się pracuje. O ile na naturalne światło nie masz raczej wpływu, o tyle na to sztuczne już tak. Pamiętaj, że w pomieszczeniu, w którym pracujesz muszą być przynajmniej jego dwa źródła – górne i tuż przy biurku, na przykład w postaci lampki biurowej (ich plusem jest możliwość regulacji) lub dużej lampy stojącej. Przydatne mogą też okazać się biurowe akcesoria i dodatki, np. tablice magnetyczne lub kredowe, które sprawdzą się w czasie burzy mózgów lub dyskusji.