Home Lifestyle Jak udowodnić przemoc w związku?

Jak udowodnić przemoc w związku?

6

Coraz głośniej mówi się na temat przemocy w związku. Chodzi tutaj nie tylko o tę fizyczną, ale również psychiczną i ekonomiczną. Problem ten dotyka wszystkich grup społecznych, a także ludzi w różnym wieku. Gdy mamy do czynienia z przemocą, to najważniejsze jest, aby ją udokumentować. Wtedy wygramy zarówno sprawę sądową, ale również jednoznacznie będziemy mogli napiętnować sprawcę przemocy. Czasem bowiem wizerunek na zewnątrz jest tak pozytywny, że trudno jest przekonać otoczenie, że dana osoba jest oprawcą swojej rodziny. Dlatego w naszym artykule skupimy się na urządzeniach, które mogą pomóc w takich przypadkach.

Podstawowy sprzęt: ukryte dyktafony

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań jest zamaskowany rejestrator dźwięku. Pozwoli on nagrać wszystkie wymiany zdań między rodzicami lub też to, w jaki sposób dorośli odnoszą się do dzieci. Mały dyktafon łatwiej jest również ukryć wśród wszystkich innych gadżetów, które nam codziennie towarzyszą: pendrive’ów, breloków, opasek i zegarków na rękę, a także listw zasilających.

Weźmy na warsztat dyktafon STD-5 ukryty w pendrive z aktywacją głosem za niecałe 300 złotych. Oczywiście nie jest to tylko atrapa – urządzenie może nam służyć jako pamięć przenośna o pojemności 16 GB. Dzięki temu nie budzi żadnych podejrzeń.

Dodatkowo, aktywacja głosem sprawia, że wystarczy mieć urządzenie przy sobie – samo zacznie nagrywać, nie trzeba nic uruchamiać. Każde nagranie jest oznaczone datą i godziną, łatwo jest nam zatem weryfikować, które z plików są dla nas istotne, a które nie. Czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii to około 35 godzin. Nie musimy się zatem martwić, że urządzenie czegoś nie zarejestruje, może nam towarzyszyć w zasadzie cały czas.

Zadania dodatkowe: ukryta kamera

Kiedy boimy się, że sam dźwięk to zbyt mało, to możemy sięgnąć po rejestrator dźwięku i obrazu, czyli po prostu po kamerę. Sklep detektywistyczny alfatronik.com.pl oferuje wiele różnych modeli ukrytych rejestratorów. Warto zatem sprawdzić, które z nich będą odpowiadały naszym potrzebom. Wybierać możemy między urządzeniami mobilnymi i stacjonarnymi. Te pierwsze sprawdzą się wtedy, gdy do aktów przemocy dochodzi poza naszym mieszkaniem. Kamery stacjonarne, to trafne rozwiązanie, gdy chcemy zarejestrować to, co dzieje się w naszych czterech ścianach.

W przypadku rejestrowania zdarzeń w danym pomieszczeniu sprawdzić się może kamera FULL HD ukryta w budziku LawMate PV-FM20 za około 1200 złotych. Jeśli urządzenie podpięte jest do sieci, to ma nieograniczony czas pracy. Karta pamięci 64 GB pozwala na zapisanie do 74 godzin nagrań. Sama pamięć jest oszczędzana dzięki detektorowi ruchu – dopiero po detekcji włącza się nagrywanie.

Ważne jest to, że taką ukrytą kamerę możemy postawić niemal wszędzie w mieszkaniu. Pozwoli to na zarejestrowanie wszystkich karygodnych zachowań, a w konsekwencji na ukaranie sprawcy przemocy, a także uwolnienie się od niego. Nieocenione będzie również odbudowanie poczucia bezpieczeństwa u dzieci. Zwłaszcza z tego powodu warto jest podjąć inicjatywę i walczyć o swoją godność.