Home Zdrowie Jak rozpoznać hemoroidy?

Jak rozpoznać hemoroidy?

Fot.: shutterstock

Hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych, ale i często występujących dolegliwości. Szacuje się, że dotyczy około 50% populacji dorosłych (1). Istnieją również inne choroby odbytu, takie jak ropnie, przetoki, szczeliny odbytu, zapalenie zwieraczy odbytu. Jak wyglądają żylaki odbytu i jak je leczyć?

Hemoroidy to trzy jamiste naczynia żylne wypełnione krwią, które należą do struktury odbytu i posiada je każdy z nas. Hemoroidy zbudowane są z naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, które składają się na zewnętrzne i wewnętrzne guzki krwawnicze. Pomiędzy nimi występuje linia grzebieniasta, czyli brzeg odbytu. Spełnia on funkcję uszczelniającą, dzięki której można oddawać stolec i gazy.

Kiedy guzki krwawnicze to hemoroidy?

W niektórych przypadkach guzki powiększają się, ponieważ znajduje się w nich zbyt dużo krwi. Na skutek zbyt dużego ciśnienia lub zastoju w splotach żylnych powstają hemoroidy (1). Występują dwa rodzaje żylaków odbytu:

 • wewnętrzne – znajdujące się w górnej części splotu żył odbytniczych
 • zewnętrzne – położone w dolnej części odbytu

Za wypadanie lub obniżanie się guzków krwawniczych odpowiada zbyt mało elastyczna tkanka łączna (2).

Jak rozpoznać hemoroidy?

Najczęściej występujące objawy (1):

 • krwawienie z odbytu w czasie defekacji
 • ból i dyskomfort w okolicy odbytu
 • świąd i pieczenie
 • wyciek śluzu

Hemoroidy wewnętrzne w trakcie parcia na stolec wypadają i konieczne jest ich ręczne odprowadzanie.

Hemoroidy a inne choroby odbytu

Istnieje wiele chorób odbytu, które można pomylić ze sobą, ponieważ przypominają bolące hemoroidy. Trzeba skonsultować się z lekarzem, nie wolno leczyć się na własną rękę. Najczęstsze choroby odbytu o podobnych objawach:

 • ropień okołoodbytniczy (nasilający się ból, tkliwa masa pokryta skórą, nie śluzówką)
 • szczelina odbytu (rozrywający ból i krwawienie podczas wypróżniania)
 • rak jelita grubego (krew w stolcu, zmniejszenie masy ciała)
 • choroba zapalna jelit (objawy ogólnoustrojowe, osłabienie, ból brzucha, biegunka, zazwyczaj okolice odbytu są prawidłowe, rzadko występują przetoki)
 • kłykciny kończyste odbytu (niekrwawiące zmiany w okolicach odbytu) (2)

Jakie są przyczyny występowania hemoroidów?

Żylaki odbytu występują u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, niezdrowo się odżywiają, a także u kobiet w ciąży, biegaczy długodystansowych. Kolejną grupą chorych mogą być cierpiący na marskość wątroby, guzki miednicy małej oraz pacjenci z brakiem zastawek żylnych w żyłach trzewnych (1).

Jak sobie radzić z hemoroidami domowymi sposobami? >>

Jak leczyć guzki odbytu?

Pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza lekarza. Następnie najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na zmianie diety na bogatą w błonnik, a także stosowaniu nasiadówek i kremów. Produkty bogate w błonnik to warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, otręby, pieczywo z mąki z pełnego przemiału, gruboziarniste kasze, ryż brązowy. Warto wypijać kilka litrów wody dziennie oraz zmienić styl życia na bardziej aktywny (bieganie, pływanie, jazda na rowerze). Konieczne jest ograniczenie produktów spowalniających przemianę materii (cukier, produkty z białej mąki, biały ryż, ciastka z kremem, banany, alkohol, ostre przyprawy) (3).

Ważne jest również leczenie farmakologiczne, które ma na celu zwiększenie napięć ścian naczyń żylnych. Wiele zależy od stadia choroby, liczby i lokalizacji żylaków odbytu. W najtrudniejszych przypadkach proponuje się leczenie chirurgiczne.

 1. Zych W. Hemoroidy. https://gastrologia.mp.pl/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy Dostęp: 23.04.2018
 2. Mounsey A, Hill Ch, Sadiq T. Guzki krwawnicze. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/119659,guzki-krwawnicze Dostęp: 23.04.2018
 3. Wnęk D. Dieta wspomagająca leczenie hemoroidów. https://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/179495,dieta-wspomagajaca-leczenie-hemoroidow Dostęp: 24.04.2018