Home Zdrowie Jak rozpoznać cukrzycę? Objawy i badania

Jak rozpoznać cukrzycę? Objawy i badania

pexels-photo-355934

Cukrzyca to choroba, która może dotknąć nie tylko osób z otyłością. W jaki sposób możemy rozpoznać to schorzenie i zacząć szybkie leczenie?

Mianem cukrzycy określa się grupę chorób metabolicznych, które łączy hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Zbyt wysoka ilość glukozy jest związana z defektami produkcji albo funkcjonowania insuliny wydzielanej w trzustce. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do zaburzeń czynności i niewydolności organów takich jak nerki, serce, nerwy, naczynia krwionośne, oczy. Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i leczenie.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Najbardziej powszechna to cukrzyca typu 2, która polega na niższej wrażliwości tkanek na insulinę. Jej powstaniu sprzyjają otyłość oraz mała aktywność fizyczna. Z kolei cukrzyca typu 1 ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia komórek trzustki i zaprzestania wydzielania insuliny. Przyczyną choroby jest najczęściej uszkodzenie komórek przez układ odpornościowy, dlatego ma ona podłoże autoimmunologiczne. Spotykamy także cukrzycę ciężarnych, która pojawia się na skutek zmian hormonalnych w okresie ciąży.

Objawy cukrzycy:

  • wielomocz – częste korzystanie z toalety
  • chudnięcie nawet pomimo zwiększonego apetytu
  • zwiększone pragnienie
  • senność, zmęczenie, apatia

Symptomy cukrzycy często są bagatelizowane, co może prowadzić do późniejszego wdrożenia leczenia. Przy zaobserwowaniu powyższych objawów warto więc skorzystać z dodatkowej diagnostyki.

Jak diagnozuje się cukrzycę?

Przede wszystkim przeprowadza się badanie poziomu glukozy we krwi – w tym celu można sprawdzić poziom z krwi pobranej z palca albo z żyły w zgięciu łokciowym. Na badanie należy zgłosić się na czczo.

Wykonuje się również doustne testy tolerancji glukozy, które pozwalają na określenie tak zwanej krzywej glikemicznej. Wśród innych badań znajdują się oznaczenie stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c), testy na wykrycie glukozy w moczu oraz badania moczu i osocza krwi w celu wykrycia ciał ketonowych.

Na bezpłatne badania kliniczne w Poznaniu w kierunku cukrzycy zaprasza przychodnia Synexus.