Home Zdrowie Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

demonstration-425278_1280

Wypadanie włosów najczęściej dotyczy mężczyzn, szczególnie tych po 50 – prawie 60 procent z nich zmaga się z łysieniem. Jednak zdarza się, że problem ten dotyka także kobiet. Istnieje jednak coraz więcej różnego rodzaju środków i preparatów, które pomagają skutecznie zwalczyć i zapobiegać nadmiernej utracie włosów.

Włosy obok funkcji estetycznej, pełnią przede wszystkim rolę ochronną naszej głowy przed nadmiernym wpływem promieniowania UV, a także izolują głowę przed zimnem. Dorośli ludzie posiadają średnio od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie.

Sporadyczne wypadanie włosów jest procesem jak najbardziej naturalnym, codziennie tracimy ich około setki. Jest to efekt naturalnego cyklu wyrastania i wypadania włosów, który powtarza się około 20 -30 razy w życiu człowieka, czyli co 3-4 lata.

Problem pojawia się wtedy, kiedy wypadanie włosów jest nadmierne i w efekcie może doprowadzić do łysienia.

Przyczyny wypadania włosów

W przypadku mężczyzn, gdzie łysienie występuje dość często, najbardziej powszechnym powodem wypadania włosów są zmiany hormonalne polegające na przekształceniu testosteronu w DHT, czyli dihydrotestosteron. Tego typu zmiany mają najczęściej podłoże genetyczne i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Innymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może być:

niedobór witamin i minerałów (brak żelaza, biotyny i białka)
skutek uboczny stosowania leków ( m. in. leki hormonalne, przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne)
nieprawidłowa pielęgnacja włosów (częste farbowanie, korzystanie z lokówek i suszarek, tapirowanie itd.)
ciąża u kobiet (osłabienie organizm i zmiany hormonalne)
menopauza (gwałtowne zmiany hormonalne)
choroby skóry głowy (grzybica)
infekcje i różnego rodzaju choroby (choroby związane z pracą tarczycy, choroby zakaźne)
stres (zmiany hormonalne)

Szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów

Biorąc pod uwagę, że najwięcej problemów z wypadającymi włosami mają mężczyźni, to szczególnie do nich skierowana jest szeroka oferta szamponów przeciw łysieniu. Specjalny szampon przeciw wypadaniu włosów posiada w swoim składzie substancje odżywcze i regenerujące włosy, co pozwala na ich wzmocnienie i odbudowę.

Najbardziej skuteczny szampon dla mężczyzn, który nie tylko odżywia i wzmacnia włosy, ale także stymuluje porost nowych, powinien zawierać w składzie aminexil, który przytwierdza korzeń i odbudowuje włos oraz minoxidil, który pobudza mieszki włosowe do pracy, co powoduje wzrost włosów.

Jak chronić włosy przed wypadaniem?

Tak jak w każdym przypadku, najlepiej zapobiegać wypadaniu włosów, niż później zmagać się z jego skutkami. Z tego powodu koniecznie trzeba przestrzegać odpowiedniej higieny i pielęgnacji zarówno włosów, jak i skóry głowy. Regularna pielęgnacja z zastosowaniem odpowiednich szamponów i odżywek (sprawdź Revalid z proteinami) w dużym stopniu przyczynia się do utrzymania włosów w dobrej kondycji.

Ważna jest również zbilansowana dieta, która zapewni nam wszystkie konieczne witaminy i minerały.

Kobiety powinny starannie dobierać środki kosmetyczne do włosów, takie jak farby, lakiery utrwalające itd. Natomiast osłabiające włosy zabiegi kosmetyczne powinny być wykonane z rozsądną częstotliwością, by nie doprowadzić do trwałego zniszczenia włosów.

W przypadku łysienia genetycznego warto zawczasu zorientować się, czy w naszej rodzinie występują przypadki łysienia. Im wcześniej się o tym dowiemy, tym skuteczniej będziemy mogli zapobiegać problemowi wypadania włosów.