Home Zdrowie Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży

Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży

21-jak-powstrzymac-wypadanie-wlosow-po-ciazy

Ciąża to magiczny okres, który każda kobieta wspomina z pewnym rozrzewnieniem. Niestety, po narodzinach dziecka, pojawiają się różne niechciane dolegliwości, które w pewien sposób dają się we znaki świeżo upieczonym mamom. Jedną z nich jest na przykład nasilone wypadanie włosów. Co warto o nim wiedzieć i jak sobie z nim poradzić?

Nie ma powodu do niepokoju

Wypadające włosy po porodzie to nic nadzwyczajnego. Proces ten zwykle rozpoczyna się około trzy miesiące po rozwiązaniu. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ciąży kobieta praktycznie nie traci włosów (zwykle dziennie gubi się ich około stu), ponieważ na miejscu utrzymuje je produkowany estrogen.

Po porodzie musi więc nastąpić pewnego rodzaju „wyrównanie” obecnego stanu. Nie ma więc powodu do niepokoju, gdy na szczotce pozostaje bardzo wiele włosów, ponieważ to znak, że wychodzą również te „stare”. Warto jednak zastosować preparat na wypadanie włosów, by poczuć się pewniej i nie dopuścić do ich zbytniego przerzedzenia.

Co konkretnie robić z wypadającymi włosami?

Zazwyczaj wypadanie włosów ustępuje po około pół roku od urodzenia dziecka. Mimo wszystko nie zaszkodzi od razu zdecydować się na podjęcie działań profilaktycznych, które mogłoby mu choć w pewnym stopniu zapobiec.

Przede wszystkim, należy ograniczyć do minimum wszelkie zabiegi stylizacyjne. Lepiej zaniechać nakładania farby nawet do odświeżenia dotychczasowego koloru, a tym bardziej nie powinno się wykonywać trwałej ondulacji.

Warto za to regularnie podcinać końcówki oraz stosować działania, mające na celu odpowiednie nawilżenie włosów. W czasie mycia głowy nie zaszkodzi też wykonywanie masażu skóry, umożliwiającego pobudzenie włosów do wzrastania. Dobrze będzie również ograniczyć sytuacje stresowe i zadbać o jak największą dawkę snu.

W którym momencie warto udać się do lekarza

W przypadku, gdy proces wypadania włosów przedłuża się (trwa dłużej niż dziewięć miesięcy od porodu) warto zasięgnąć opinii lekarza. Niepokojące powinny okazać się łyse place lub pojawiające się zakola.

Najlepiej najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby mógł wypisać skierowanie na badania krwi – wtedy wykluczy się anemię albo choroby tarczycy. Jeśli te nic nie wykażą, trzeba zapisać się na wizytę do trychologa – specjalisty od łysienia.

Lekarz, po zbadaniu konkretnego przypadku, będzie wiedział, jaką kurację zlecić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o przyczynach wypadania włosów, odwiedź: http://stopwypadaniuwlosow.pl/wypadanie-wlosow.