Home Zdrowie Jak postępować podczas defibrylacji serca?

Jak postępować podczas defibrylacji serca?

defibrylator2

Nagłe zatrzymanie akcji serca wymaga natychmiastowej reakcji. W takiej sytuacji możemy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli tak zwanej metody usta-usta, ale również w celu przywrócenia funkcji życiowych wykorzystuje się zaawansowane urządzenia – defibrylatory.

Jednym z najczęstszych powodów zgonów na całym świecie jest nagłe zatrzymanie krążenia. Głównie dotyczy ono osób starszych i posiadających problemy kardiologiczne, na przykład miażdżycę, wady serca, nadciśnienie tętnicze. Jednak nagłe zatrzymanie akcji serca także może dotknąć osoby młodsze, które wcześniej nie miały kłopotów z układem sercowo-naczyniowym.

Za zatrzymanie krążenia odpowiada głównie migotanie komór. W takiej sytuacji serce nie może pracować prawidłowo, oddychanie zatrzymuje się, zanika puls i po paru minutach bez właściwej pomocy może nastąpić zgon.

Defibrylator – jak to działa?

Aby pomóc osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania akcji serca, najlepiej zastosować defibrylatory. Są to urządzenia medyczne, których celem jest defibrylacja serca. Zabieg ten polega na wytłumieniu chaotycznych impulsów elektrycznych, które pojawiają się przy migotaniu komór. W rezultacie serce może powrócić do normalnej pracy.

Defibrylator to najlepsze wsparcie nie tylko dla lekarzy, ponieważ coraz częściej spotykamy automatyczne defibrylatory zewnętrzne, tak zwane AED. To skomputeryzowane urządzenia przeznaczone do obsługi przez osoby bez wiedzy medycznej. Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z takiego sprzętu, wówczas wydaje on specjalne komendy, aby zabieg był przeprowadzony prawidłowo.

Postępowanie w trakcie defibrylacji

Zasadniczo defibrylatory są bardzo proste w obsłudze, szczególnie jeżeli mówimy o modelach AED. Pierwszym krokiem jest uruchomienie urządzenia – aż do tego czasu powinno się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Potem podłącza się kabel i nakleja elektrody na klatkę piersiową osoby poszkodowanej zgodnie ze schematem. Kolejnym etapem jest wykonanie defibrylacji. W przypadku defibrylatorów AED naciska się odpowiedni przycisk.