Home Lifestyle Jak pomóc dziecku w nauce liter i cyfr?

Jak pomóc dziecku w nauce liter i cyfr?

mother and her son play together indoor

Pierwsze lata życia dziecka to czas, który spędza ono nie tylko na zabawie, ale także na nauce umiejętności, które przydają się na co dzień. Na początku są to chodzenie i mówienie. Im dalej w las, tym maluch staje się bardziej ciekawy otaczającej go rzeczywistości. W końcu przychodzi moment, kiedy gotowy jest na poznanie literek i cyferek. Chcesz mu w tym pomóc? Dowiedz się, jak sprawić, żeby nauka była przede wszystkim przyjemnością!

Kiedy rozpocząć naukę liter i cyfr?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie przyjęło się, że alfabet i cyfry dzieci poznają między drugim a czwartym rokiem życia. Dlaczego? Wcześniej maluchy skupiają się na rozwijaniu swoich umiejętności ruchowych związanych z nauką chodzenia. Dopiero po jakimś czasie zaczynają rysować, co korzystnie wpływa nie tylko na ich motorykę dłoni, ale również pobudza ciekawość do otaczającego świata. Niektórzy rodzice rezygnują z domowego uczenia, argumentując tym, że dzieci powinny uczyć się w szkole. Niekoniecznie jest to dobre rozumowanie – im dziecko młodsze, tym szybciej przyswaja sobie wiedzę. Kluczowe znaczenie będzie miał jednak umiar oraz sposób nauki – nacisk może zniechęcić małego ucznia.

Nauka liter

W przypadku nauki liter kluczowe znaczenie będą miały gadżety. Przydadzą się na pewno zestawy zawierające drewniane litery całego alfabetu. Większość ludzi to wzrokowcy, a kolorowe i duże litery z pewnością przyciągną uwagę malucha. Sporym zainteresowaniem cieszą się też alfabety do wydruku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić je samodzielnie, chociażby wraz z dzieckiem, ozdabiając je flamastrami i barwnymi markerami. W sprzedaży dostępne są też specjalne puzzle z literami – można je wykorzystać do zabaw typu memory (odnajdowanie par). W nauce alfabetu kluczowe znaczenie będą miały skojarzenia, dlatego przyda się nauka na przykładach, np. poznanie liter tworzących imię malucha.

Nauka cyfr

Do nauki cyfr przydadzą się z kolei… klocki LEGO®. W sklepach takich jak Salonklockow.pl można znaleźć zestawy z serii LEGO® Duplo, która dedykowana jest już nawet 2-latkom. Klocki z tej serii to kolorowe, duże i całkowicie bezpieczne dla dziecka elementy, a układanie z nich przykładowych cyfr na pewno przyczyni się do ich zapamiętania. W późniejszym okresie można je także wykorzystać do podstaw liczenia. W nauce cyferek pomocne mogą okazać się też naklejki – dziecko może tworzyć z nich cyferki. Warto też zainwestować w układanki edukacyjne. Podobnie jak w przypadku liter, warto też rozmieszczać kartki lub cyferki z zabawek po całym domu. Bawiąc się w ich szukanie, maluch będzie miał nie tylko frajdę, ale także będzie musiał postarać się, żeby je zapamiętać.