Home Design i wnętrze Jak oszukać wzrok? Te proste triki sprawiają, że mała łazienka rośnie w oczach!

Jak oszukać wzrok? Te proste triki sprawiają, że mała łazienka rośnie w oczach!

jak-oszukac-wzrok-te-proste-triki-sprawiaja-ze-mala-lazienka-rosnie-w-oczach-1

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym wnętrze to wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Kolory, wzory, wielkość poszczególnych elementów – wszystko to przekłada się na uzyskany efekt.

Jakie kolory do małej łazienki?

Małe wnętrze można odmienić, używając odpowiednich kolorów, a unikając innych. Pomieszczenie wyda się większe, gdy użyjemy barw jasnych – sprawdzi się nie tylko klasyczna biel, ale także kolory pastelowe, szarości, odcienie błękitu i zieleni. Barwy ciepłe – żółty, pomarańczowy, czerwony i brązowy – optycznie przybliżają, dlatego też lepiej zarezerwować je dla pomieszczeń większych (zobacz, jak dobrze może wyglądać mała łazienka na domifikacje.pl).

Płytki ceramiczne – co zrobić, by optycznie powiększały łazienkę?

Wybierając płytki ceramiczne do małej łazienki – zarówno jeśli chodzi o podłogę, jak i o ściany – nie wystarczy kierować się ich kolorem. Ważna jest również wielkość kafelków oraz wzory. Wbrew pozorom, w małym wnętrzu lepiej prezentować się będą płytki duże. Jeśli natomiast podobają nam się małe, powinniśmy zrezygnować z wyraźnej, kontrastowej fugi. Podobnie jak w małej łazience nie sprawdzają się nasycone, intensywne kolory, tak nie spiszą się tu również wyraziste wzory. Zdecydowanie lepiej postawić na motywy delikatne, ożywiające przestrzeń, ale nie dominujące nad nią. Warto wiedzieć, że płytki o połyskliwej powierzchni rozświetlą łazienkę i sprawią, że wyda się większa.

jak-oszukac-wzrok-te-proste-triki-sprawiaja-ze-mala-lazienka-rosnie-w-oczach-2

Urządzenia do małej łazienki

Należy pamiętać, że wśród urządzeń sanitarnych znajdziemy modele dedykowane do małych wnętrz. Są to nie tylko mniejsze kabiny prysznicowe, umywalki czy muszle klozetowe, ale także takie, których specyficzny sposób montażu pozwoli zaoszczędzić miejsce. Chodzi tu przede wszystkim o urządzenia narożne.
Wykorzystanie przestrzeni w małej łazience

Kiedy urządzamy małe wnętrze, istotne jest, aby pamiętać o zagospodarowaniu wszelkich dostępnych miejsc, takich jak wnęki. Niewielkim kosztem możemy zamienić je w schowki, dzięki czemu ukryjemy rzeczy, które stojąc na wierzchu tworzyłyby wrażenie chaosu i zagracenia. Tego typu szafki zastąpią meble wolnostojące, a więc zyskamy wolną przestrzeń.

jak-oszukac-wzrok-te-proste-triki-sprawiaja-ze-mala-lazienka-rosnie-w-oczach-3

Sprytne triki w aranżacji wnętrz

W małej łazience można wypróbować kilka trików, które oszukają wzrok i sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Oprócz zabaw kolorami może to być podwieszenie urządzeń i mebli. Całkowicie odsłonięta podłoga sprawi, że łazienka będzie bardziej przestronna. Dwa lustra zamontowane naprzeciwko siebie dodadzą wnętrzu głębi. W małym wnętrzu sprawdzą się wszelakie połyskliwe, przezroczyste lub półprzezroczyste powierzchnie. Zamiast murowanej ścianki, oddzielającej prysznic, można zastosować szklaną taflę; zamiast zasłonki nad wanną, przezroczystą kabinę montowaną na wannie.

Urządzając małą łazienkę, należy dobierać jasne kolory i delikatne wzory. Warto postawić na urządzenia narożne, dedykowane do takich wnętrz. Można wykorzystać także optyczne złudzenia poprzez zamontowanie kilku luster czy zastosowanie połyskliwych powierzchni.