Home Zdrowie Jak obliczyć dni płodne?

Jak obliczyć dni płodne?

Fot.:Fotolia

Każda para, która szykuje się do powiększenia rodziny na pewno zastanawia się, co zrobić, by jak najszybciej zajść w ciążę. W tym celu czyta wiele poradników internetowych i książek, w których bardzo często wspomina się o obliczaniu dni płodnych.

Obliczanie dni płodnych jest najlepszą metodą planowania powiększenia rodziny. Dzięki niej zakochani wiedzą, w których dniach w danym miesiącu istnieje największa szansa na zajście w ciąże, co bardzo ułatwia starania i często doprowadza do tego, że już po pierwszym miesiącu pracy na teście pojawiają się dwie czerwone kreseczki.

Chcecie powiększyć rodzinę? Obliczcie dni płodne!

Organizm kobiety funkcjonuje w pewnych cyklach okresowych, które zazwyczaj trwają po około 28 dni. W połowie tego cyklu najczęściej występuje owulacja, czyli moment w którym może dojść do zapłodnienia. Jak można się łatwo domyślić, w tym terminie jest też największa szansa na poczęcie, dlatego kilka dni przed i po owulacji uważa się za tzw. dni płodne. Pozostałe dni cyklu to dni niepłodne lub po prostu miesiączka.

W dzisiejszych czasach nikt nie musi samodzielnie wyliczać kiedy ma dni płodne. Do tego służą proste kalkulatory, z których korzystają nawet lekarze. Aby uzyskać odpowiednie wyniki, należy wpisać w kalkulator tylko kilka informacji. Pierwsza to długość cyklu a druga to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na podstawie tych danych kalkulator wyliczy w którym momencie jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, a tym samym kiedy będą tzw. dni płodne. Kalkulatory zazwyczaj pokazują wyniki w postaci kalendarza, dzięki czemu można bardzo łatwo zorientować się, na które dni warto zaplanować romantyczne wieczory kończące się współżyciem.

Gdzie szukać kalkulatorów dni płodnych?

Przydatny i bardzo prosty w obsłudze kalkulator dni płodnych znajduje się na stronie internetowej kobiecosc.info. W tym miejscu każda kobieta może znaleźć też wiele innych przydatnych informacji, związanych z planowaniem rodziny, macierzyństwem oraz zdrowiem intymnym.