Home Zdrowie Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

2804_0379

Szczoteczki elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Jednak czy używamy ich we właściwy sposób? Czy mycie zębów szczoteczką elektryczną wymaga innej techniki szczotkowania niż zwykłą szczoteczką manualną? A najnowszą szczoteczką soniczną?

Szczoteczka elektryczna jest coraz chętniej wybierana, ponieważ rośnie świadomość klientów w zakresie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W końcu każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu, który znany jest chociażby z programów telewizyjnych, w tym również tych dotyczących stomatologii estetycznej. Aby odpowiednio zadbać o swoje zęby, zanim jeszcze potrzebne będą specjalistyczne zabiegi, warto zaopatrzyć się właśnie w szczoteczkę elektryczną, która sprawia, że czyszczenie jest mniej skomplikowane. Jednocześnie to urządzenie czyści zęby zdecydowanie dokładniej niż zwykła szczoteczka, dzięki czemu pozwala skutecznie usuwać bakterie i eliminuje ryzyko powstania próchnicy. Aby jednak tak się stało trzeba wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką elektryczną.

Przede wszystkim na początku musimy wyjaśnić, że technika mycia zębów szczoteczką elektryczną różni się od tej, która zalecana jest przy użyciu szczoteczki manualnej. Owszem myjemy zęby również z użyciem pasty i robimy to starannie z każdej strony, jednak właściwie wysiłek samego czyszczenia przejmuje szczoteczka elektryczna. Co więcej, szczoteczka elektryczna robi to szybciej i precyzyjniej niż ręka człowieka. Nie musimy już wykonywać niezliczonej ilości ruchów. Wystarczy, że umieścimy odrobinę pasty do zębów na główce szczoteczki elektrycznej i przyłożymy ją, do zębów tak jak tradycyjną szczoteczkę manualną. Następnie nasze działanie ogranicza się do włączenia szczoteczki i poruszania się kolejno po zębach, przeważnie szczotkując jeden ząb naraz. Prowadzimy szczoteczką po powierzchniach przednich i tylnych. Za każdym razem zaledwie lekko dociskamy główkę szczoteczki do zębów. Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych ruchów, jak przy użyciu zwykłej szczoteczki.

Musimy mieć na uwadze, że zbyt mocne dociskanie czy tarcie szczoteczkę elektryczną do zębów może powodować uszkodzenie szkliwa lub podrażnienie dziąseł.

seysso-carbon

Jednak mimo wszystko w dalszym ciągu musimy pamiętać o pewnych elementach, które składają się na prawidłową higienę jamy ustnej zalecaną przez stomatologów. Chodzi o to, aby poza myciem zębów szczoteczką elektryczną czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznych. Są to bardzo trudno dostępne miejsca, w których gromadzą się resztki pokarmów i oczywiście bakterie, które mogą prowadzić do stanów chorobowych. Warto także pamiętać o myciu języka z użyciem specjalnej skrobaczki oraz płukaniu jamy ustnej odpowiednim płynem.

Musimy również zwrócić uwagę na to, że obecnie są dostępne różne rodzaje szczoteczek elektrycznych. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne. Są to szczoteczki elektryczne, które usuwają płytkę nazębną poprzez ruch wymiatający, który niezwykle skutecznie usuwa płytkę nazębną, ale też przepływa przez szczeliny międzyzębowe, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Ruch soniczny jest bardzo delikatny, dzięki czemu sama szczoteczka jest bezpieczniejsza w użytkowaniu niż klasyczne szczoteczki elektryczne. Takie szczoteczki można rozpoznać po wyglądzie główki. Szczoteczki soniczne nie mają okrągłych główek, tak jak klasyczne szczoteczki elektryczne, ale podłużne, bardziej przypominające tradycyjne szczoteczki manualne. A zatem… jak myć zęby szczoteczką soniczną? Ze względu na opisany kształt, główka szczoteczki sonicznej obejmuje większą powierzchnię niż okrągła główka klasycznej szczoteczki elektrycznej. W przypadku tego rodzaju szczoteczki, nie przykładamy główki do każdego zęba z osobna. Możemy usunąć zanieczyszczenia z kilku zębów za jednym zamachem. Ponadto, przy użyciu takiej szczoteczki zęby czyści się krócej, gdyż zwiększona jest ilość ruchów na minutę jakie wykonuje główka. Zazwyczaj szczoteczki soniczne wykonują od 30 do 42 tys. ruchów na minutę, jednak obecnie prawdopodobnie najszybsza szczoteczka soniczna SEYSSO może wykonywać aż 96 tys. ruchów na minutę! Warto zainwestować w elektryczną szczoteczkę do zębów by mieć pewność, że nasze zęby są umyte w prawidłowy i dokładny sposób.