Home Kariera i rozwój Jak inwestować długoterminowo?

Jak inwestować długoterminowo?

13

Długoterminowe inwestycje są w stanie przynieść nam najlepsze zyski w perspektywie czasu. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie każda inwestycja na dłuższy czas jest opłacalna. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Inwestycjami długoterminowymi określamy tego rodzaju inwestycje, które powalają nam na ulokowanie środków na dłuższy czas – od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Aktualnie do dyspozycji mamy naprawdę różne metody inwestowania długoterminowego, które różnią się pomiędzy sobą perspektywą zysków, warunkami, a także początkową kwotą, która potrzebna jest nam do rozpoczęcia inwestycji.

Jedną z chętnie wybieranych metod inwestycji długoterminowych jest zakup nieruchomości. Mieszkanie na wynajem czy grunty w przyszłościowej lokalizacji mogą być strzałem w dziesiątkę. Jednak do takich inwestycji potrzeba sporej kwoty – oczywiście, można wziąć kredyt, ale wtedy zmniejszamy nasze zyski kosztami związanymi z jego spłatą.

Nie musimy jednak mieć do dyspozycji kwoty kilkuset tysięcy złotych, aby zacząć inwestować długoterminowo. Warto wskazać między innymi na produkty inwestycyjne oferowane przez Viennalife.pl. Do wyboru mamy korzystne fundusze inwestycyjne, a także ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które stanowią połączenie funduszu inwestycyjnego i polisy na życie. Więcej informacji o ofercie można znaleźć na: Viennalife.pl.

Inną metodą na długoterminowe inwestycje są akcje oraz obligacje. Pozwalają nam na otrzymanie atrakcyjnych zysków, niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że mogą być ryzykowne – mowa tu w szczególności o akcjach. Bezpieczniejsze są obligacje, niemniej jednak nie dają one aż tak wysokich zysków.

Zatem przy wyborze odpowiedniej metody inwestycji długoterminowych powinniśmy pamiętać o tym, aby określić swój próg ryzyka. Nie powinniśmy też w całości przeznaczać posiadanej przez nas sumy na ryzykowne inwestycje – wtedy niebezpieczeństwo, że ją utracimy, jest wysokie. Zatem najlepiej dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, czyli część środków pomnażać bezpieczniej, na przykład na lokacie lub z obligacjami, część z kolei bardziej ryzykownie.