Home Design i wnętrze Jak dobrać obraz do wnętrza? Praktyczny przewodnik po zasadach aranżacji wnętrz

Jak dobrać obraz do wnętrza? Praktyczny przewodnik po zasadach aranżacji wnętrz

Ewa Zawadzka Z Cyklu Materia Ciszy

Obecność sztuki w najbliższym otoczeniu jest niezwykle istotna, nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale także na jej pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiliśmy mieszkanie i planujemy jego wystrój, czy chcemy nadać przestrzeni charakteru – warto rozważyć zakup obrazu. Jak go wybrać, by pasował nie tylko do wnętrza, ale i do nas?
Stojąc przed decyzją, który obraz wybrać, warto zastanowić się na efektem finalnym, który chcemy osiągnąć. Czy ma być to miejsce odpoczynku, relaksu, czy może wręcz przeciwnie – powinno pobudzać nas do pracy i wzmagać kreatywność? To od funkcji, jaką ma pełnić dane pomieszczenie, zależy estetyka dzieła sztuki. Jednak, jak podkreśla ekspertka w zakresie sztuki Agnieszka Gniotek, wbrew powszechnej opinii, najważniejszą regułą, którą powinniśmy się kierować jest to, by dobierać obraz do siebie, a nie do wnętrza.
Wybierając obraz powinniśmy pamiętać, że najważniejsze jest to, czy mamy z nim jakąś relację – czy nas porusza, wzbudza w nas emocje i czy po prostu się nam podoba. To, czy pasuje do wnętrza to sprawa drugorzędna. – mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właściciela Galerii Xanadu. Dodaje: Nie ma więc znaczenia, czy nasze wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim czy pop-artu lat 60. Tym, co spoi wybrany obraz z otoczeniem, jest rama i to ją powinniśmy dobierać w taki sposób, by współgrała z wnętrzem.

Otoczenie ma znaczenie

Skoro rama jest tak istotna, to jak ją wybrać? I czy zawsze powinniśmy decydować się na obramowanie obrazu? Otóż to, czy obraz powinien mieć ramę i jaka ta rama powinna być, zależy od kilku aspektów. Pierwszym jest techniczne wykonanie: na przykład, jeśli obraz ma niezamalowane boki, warto zastanowić się nad umieszczeniem go w obramowaniu. Drugą kwestią jest jego charakter. Przyjęło się, że malarstwo historyczne powinno mieć ramę, natomiast malarstwo współczesne już niekoniecznie. Rama może stanowić dzieło sztuki sama w sobie, czasem może być nawet droższa od obrazu. Daje nam wiele możliwości i może wiele wnieść do kompozycji – może ją zarówno powiększyć, jak i pomniejszyć, nadać jej wyrazistości. Jednak przy wyborze obramowania również należy kierować się przede wszystkim swoim gustem i poczuciem estetyki.

Co ważne, niezależnie od tego, czy wybieramy obraz do domu, czy do biura, istotne jest to, na jaką ścianę i pod jakim kątem najczęściej patrzymy oraz to, w jaki sposób wchodzimy do pomieszczenia.
Efekt 30 sekund na zrobienie wrażenia dotyczy nie tylko ludzi, ale również wnętrz. Powinniśmy więc myśleć, jakie wrażenie chcemy wywrzeć na osobie, która do niego wchodzi: czy zależy nam na prestiżu, zamożności, dostojności, a może nowoczesności i świeżości. Dlatego przy planowaniu rozmieszczenia dzieł należy rozważyć to, na którą ścianę najpierw zwraca się uwagę i gdzie się siada. – radzi Agnieszka Gniotek.

Kompozycja ma znaczenie

Nie ma ścisłych zasad odnośnie wysokości i odległości pomiędzy obrazami. Kompozycja powinna przede wszystkim dobrze wyglądać. W zależności od tego, co lubimy, może być symetryczna lub asymetryczna. Od naszych upodobań zależy też czy będzie harmonijna, czy może dynamiczna. Ważne jest jednak, by nasze działania były świadome i zaplanowane, powinniśmy wiedzieć, jaki rezultat chcemy osiągnąć. W przeciwnym razie grozi nam wrażenie bałaganu. Warto także testować różne ustawienia, obrazy można przesuwać i zmieniać – metodą prób i błędów możemy odnaleźć idealne dla nas ustawienie obrazów.
Ważną kwestią przy tworzeniu kompozycji jest również światło. Dobre dzieło sztuki to takie, które w świetle ożywa i należy wziąć pod uwagę, że inaczej wyglądać będzie w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym. Warto więc zastanowić się, w którym miejscu je umieścić i pamiętać, że najciemniejsze kompozycje powinny znajdować się naprzeciwko okien.
Dopasowanie obrazu do wnętrza może z początku wydawać się skomplikowane, ale kiedy zdamy sobie sprawę, że tak naprawdę najważniejsza jest nasza relacja z dziełem, osobiste preferencje i poczucie gustu – finalnie wybór dzieła sztuki staje się wielką przyjemnością. Wnętrza naszego domu czy apartamentu nabiorą charakteru, a my będziemy mogli cieszyć się obecnością sztuki w naszej domowej przestrzeni.