Home Zdrowie Jak dbać o zdrowie intymne?

Jak dbać o zdrowie intymne?

Gynecology, menstruation, genital health

Niestety infekcję intymną jest bardzo łatwo wywołać, czasem naprawdę z błahych powodów. Większe ryzyko mają kobiety, które spędzają czas na basenie czy siłowni i korzystają z publicznych toalet, pryszniców czy jacuzzi.

Nie oznacza to oczywiście, że trzeba zrezygnować z korzystania z wszystkich tych miejsc. Bowiem w bardzo łatwy sposób można uniknąć niechcianych dolegliwości.

Czy seks może być przyczyną infekcji?

Niestety odbywanie stosunku bez zabezpieczenia może być przyczyną nie tylko chorób wenerycznych, ale również infekcji bakteryjnych i grzybiczych. To z powodu mikrośrodowiska śluzówek, które stanowią dobre miejsce dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, bakterii i wirusów. Może zdarzyć się tak, że nosiciel nie będzie miał żadnych objawów, ale już zarażony partner dozna pełnoobjawowej infekcji.

Do typowych objawów zaliczamy: świąd, pieczenie i upławy. A u podstaw leży zaburzone pH pochwy i zmiany we florze bakteryjnej tej okolicy.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Jeśli zauważymy suchość pochwy i drobne otarcia po stosunku to warto zastosować żel nawilżający podczas następnego współżycia, wiele rodzai dostępnych tutaj seksshop. Zdecydowanie poprawi to komfort stosunku, a sam żel jest obojętny dla środowiska pochwy.

Z pewnością używanie prezerwatyw zapobiega przenoszenia się drobnoustrojów między partnerami oraz unikanie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami zdecydowanie zmniejsza pojawienie się infekcji intymnych.

Należy dbać o higienę własną oraz partnera i unikać współżycia podczas miesiączki. Natomiast po długotrwałej antybiotykoterapii warto zastosować środki ginekologiczne, które zawierają odpowiednie szczepy bakterii żeby odtworzyć florę bakteryjną pochwy.

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie grzybicy pochwy polega na podaniu leków dopochwowych (nystatyna czy klotrimazol). Nieskazane jest współżycie podczas trwania leczenia infekcji. Ponieważ jest ryzyko zarażenia partnera oraz powstania kolejnych mikrouszkodzeń i wnikanie dalsze infekcji.