Home Uroda Jak dbać o skórę twarzy?

Jak dbać o skórę twarzy?

Collage of portraits of women of different ethnicities with beautiful faces and perfect skin just cleaned from impurities ready for day or night cream smiling in camera.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy przynosi długofalowe korzyści. To, w jaki sposób traktuje się skórę młodą, będzie miało wpływ na wygląd cery dojrzałej. Jak zatem dbać o twarz, aby cieszyć się promienną cerą przez długie lata?

Najważniejsze zasady dbania o skórę twarzy:

1. Kosmetyki dobrane do rodzaju cery i wieku – podstawowymi kryteriami przy wyborze kosmetyków do twarzy powinny być wiek oraz rodzaj cery. Bogaty krem z zawartością olei roślinnych może działać zapychająco na cerę trądzikową i przetłuszczającą się. Z kolei kosmetyk, w którego składzie znajduje się alkohol, może mieć fatalny wpływ na skórę przesuszoną oraz skłonną do podrażnień. Cera dojrzała wymaga stosowania kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym i odnawiającym, dlatego w takim przypadku sprawdzi się krem regenerujący do twarzy, na przykład L’Oréal Age Perfect Odrodzenie Komórek. Krem dostosowany do potrzeb cery młodej zawiera najczęściej substancje zwalczające wolne rodniki, np. witaminy C i E, flawonoidy oraz kwasy owocowe.

2. Nawadnianie organizmu – odwodniona skóra staje się sucha i wiotka. Traci swoją elastyczność oraz młody wygląd. To dlatego niezbędne dla zdrowia skóry i całego organizmu jest wypijanie 1,5–2 litrów wody dziennie.

3. Odpowiednia dieta bogata w witaminy A, C, E oraz z grupy B. Pozytywny wpływ na cerę mają także cynk oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

4. Rezygnacja z papierosów – palenie osłabia mikrokrążenie skóry, a substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym niszczą elastynę oraz kolagen, które odpowiadają za jej elastyczność.

5. Odpowiednia ilość snu – w czasie snu mają miejsce intensywne procesy regeneracyjne skóry, podczas których komórki odnawiają się i odbudowują nawet dziesięć razy szybciej niż w ciągu dnia. Ułatwiają je odpowiednio dobrane kosmetyki na noc, na przykład krem regenerujący na noc.

6. Demakijaż i oczyszczanie polegające na usunięciu pozostałości kosmetyków kolorowych, martwego naskórka, sebum, kurzu i potu z powierzchni skóry. Bardzo ważne, aby w tym celu używać żeli oczyszczających o odpowiednim poziomie pH. Mydła mają odczyn zasadowy, przez co zaburzają naturalną równowagę skóry.

7. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych – nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie się skóry, nadmiernie ją wysusza, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Nawilżanie – w ciągu dnia twarz wymaga odpowiedniej dawki nawilżenia. Skóra dojrzała wymaga stymulacji komórek, ujędrnienia oraz regeneracji. W jej przypadku sprawdzi się na przykład krem L’Oréal Age Perfect Odrodzenie Komórek. Skórze młodej dedykowane są kremy neutralizujące wpływ wolnych rodników, na przykład Bielenda No More