Home Uroda Jak dbać o pędzle do makijażu?

Jak dbać o pędzle do makijażu?

makeup-brush-1761929_1920

Zadbane pędzle,nie tylko posłużą na dłużej, ale również zabezpieczą przed podrażnieniami oka czy roznoszeniem zarazków – zwłaszcza, jeśli korzysta z nich więcej niż jedna osoba. Przybory powinno się myć po każdym użyciu, specjalnym kosmetycznym płynem lub delikatnym szamponem. Pędzle najlepiej przechowywać w zamykanym pudełku, a po umyciu rozłożyć na papierowym ręczniku do samoistnego wyschnięcia.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Do najważniejszych przyborów makijażowych należą pędzle. Za ich pomocą można nakładać podkład, korektor, sypki puder, cienie do powiek, róż, bronzer, rozświetlacz, a także podkreślać brwi i malować kreski na oczach. Pędzle należy czyścić i dezynfekować po każdym użyciu. Zapobiega to przenoszeniu bakterii i brudu na wrażliwą skórę twarzy. Akcesoria można myć specjalnym płynem do mycia pędzli, który w swojej ofercie ma praktycznie każdy sklep z kosmetykami. Do mycia używa się również delikatnych szamponów, np. dziecięcych, lub mydła antybakteryjnego. W trakcie czyszczenia należy wykonywać bardzo delikatne ruchy, aby nie uszkodzić włosia. W czynności pomaga mała silikonowa tarka, dzięki której pędzle nie odkształcają się i nie niszczą.

Jak szybko wysuszyć pędzle do makijażu?

Po umyciu pędzli nadmiar wody wystarczy lekko usunąć ręcznikiem. Przybory można rozłożyć na papierowym ręczniku. Nie należy suszyć pędzli na kaloryferze lub suszarką, ponieważ może to spowodować ich odkształcenie, zmatowienie, wypadanie włosia lub szybsze niszczenie. Przybory najlepiej, aby wyschły samoistnie. Nie wolno suszyć pędzli pionowo, ponieważ woda będzie ściekać do trzonka i spowodować rozklejenie.

Jak przechowywać pędzle?

Niezbędne akcesoria do makijażu można przechowywać w zamykanym pudełku. Przybory najlepiej trzymać w innym pomieszczeniu niż łazienka. Wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi bakterii oraz powoduje, że przybory szybciej się niszczą. Jeżeli planuje się podróż, pędzle najlepiej przechowywać w osobnej kosmetyczce. Zapobiegnie to posklejaniu się włosia, np. na skutek rozlania podkładu czy korektora lub pobrudzenia pokruszonym cieniem. Zamykany pojemnik na pędzle do makijażu zapobiegnie osadzaniu się kurzu czy innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Do dodatkowego odkażania akcesoriów makijażowych można użyć płynu do dezynfekcji w spreju. To szczególnie ważne u osób z cerą trądzikową i skłonną do przetłuszczania się.