Home Zdrowie Jak dbać o nerki?

Jak dbać o nerki?

Models. 
Medical imagery n°1526905

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka o to, który narząd jest najważniejszy dla zdrowia, padłyby pewnie różne odpowiedzi. Część wymieniłaby mózg, inni wskazaliby na serce lub gruczoły produkujące hormony. Zapewne niewiele osób odpowiedziałoby, że to nerki odgrywają kluczową rolę w regulowaniu funkcjonowania naszego organizmu. Do której grupy należysz? Czy także bagatelizujesz zdrowie swoich nerek?

Dlaczego właśnie nerki?

Po przeczytaniu wstępu, zastanawiasz się pewnie, dlaczego to właśnie nerki uważane są za narząd, który jest tak ważny dla dobrostanu organizmu. Szukając odpowiedzi na to pytanie, wystarczy przyjrzeć się ich funkcjom. Oczyszczanie organizmu z toksycznych produktów przemiany materii to główne zadanie nerek. W przypadku blokady bądź uszkodzenia funkcji filtrującej może dojść do nagromadzenia toksyn we krwi. Pozostałe funkcje to utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, usuwanie nadmiaru wody, regulacja ciśnienia krwi. Widać więc wyraźnie, że jakakolwiek nieprawidłowość działania układu nerkowo-moczowego może powodować poważne konsekwencje (1).

Święto nerek

Nerki starzeją się dokładnie tak jak Ty – to hasło, które stało się mottem Światowego Dnia Nerek. Już od 2006 roku, w drugi czwarek marca organizowane są imprezy edukacyjno-promocyjne, których głównym celem jest poszerzanie świadomości na temat znaczenia nerek dla ludzkiego życia, informowanie o chorobach tego narządu oraz możliwych sposobach leczenia. Impulsem do zorganizowania akcji był niski poziom wiedzy na temat niebezpieczeństwa wynikającego z niewłaściwego dbania o nerki. Dzień Nerek to także świetna okazja do zrobienia darmowych badań profilaktycznych.

Sprawdź, jakie objawy są niepokojące

Choroby nerek często bywają mylone z innymi schorzeniami, głównie z powodu niespecyficzności objawów oraz ich podobieństwa do innych przypadłości. Warto wiedzieć, co powinno Cię zaalarmować (2):

– ogólne zmęczenie,
– podwyższone ciśnienie,
– częste oddawanie moczu,
– ból poniżej żebra, mylony bardzo często z bólem pleców czy kręgosłupa.

Jeżeli występują u Ciebie wskazane objawy, koniecznie udaj się do nefrologa. Zaniedbane leczenie nerek może prowadzić do nieodwracalnych zmian, a w konsekwencji – nawet do dializy lub przeszczepu. Nie warto ryzykować.

Jak zadbać o nerki?

To podstawowe pytanie, które powinnaś sobie zadać, jeżeli nie chcesz borykać się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Oto kilka podstawowych wskazań, które pomogą utrzymać Twoje nerki w dobrej formie (3):

– dbaj o prawidłową wagę ciała. Wprowadź zrównoważoną dietę, unikaj nadmiaru produktów bogatych w cholesterol,
– rzuć palenie. Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez papierosa, postaraj się maksymalnie ograniczyć nałóg,
– wyeliminuj ze swojej diety sól. Zastąp ją ziołami, eksperymentuj z innymi przyprawami. Będzie to pomocne w walce z nadciśnieniem,
– pij wodę! To podstawowa metoda, by utrzymać nerki w dobrej kondycji. Litr wody na dzień to niezbędne minimum.

Pamiętaj, że dbanie o nerki jest związane z ogólną troską o higienę organizmu. Możesz zatem zyskać nie tylko zdrowie, ale także dobre samopoczucie, energię do działania oraz świetną formę. Warto!

(1) Franciszek Kokot, Robert Drabczyk, Budowa układu moczowego, Medycyna Praktyczna. [dostęp 2016-07-12] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57153,budowa-ukladu-moczowego
(2) Anatomia i fizjologia nerek. W: Myśliwiec Michał: Choroby nerek, Warszawa 2008
(3) Michał Myśliwiec, Robert Drabczyk, Ryszard Grenda, Przewlekła niewydolność nerek, Medycyna Praktyczna.[dostęp 2016-07-12] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51919,przewlekla-niewydolnosc-nerek