Home Zdrowie Jak dbać o błonę śluzową nosa?

Jak dbać o błonę śluzową nosa?

ns1

O konieczności dbania o błonę śluzową nosa zwykle przypominamy sobie kiedy dopada nas nieżyt nosa bądź z innego powodu śluzówka nosa staje się wysuszona, a następnie – podrażniona. Wywołuje to szereg przykrych skutków, przede wszystkim jednak może mieć zły wpływ na zdrowie, poważniejszy, niż może się wydawać, gdyż dotyczący całego organizmu. Utrzymywanie błon śluzowych nosa w dobrym stanie jest więc bardzo ważne – tylko jak to zrobić?

Przeciwdziałanie wysuszaniu i podrażnieniom

Wiele jest czynników, które wpływają negatywnie na stan błony śluzowej nosa i nie zawsze można ich unikać. Jama nosowa jest stale narażona między innymi na kontakt z powietrzem z otoczenia. Kiedy jest ono zbyt suche, na przykład z powodu stosowania klimatyzacji, zadymione czy zapylone, śluzówka nosa może zostać wysuszona. Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do takiej sytuacji jest oczywiście unikanie kontaktu z takimi czynnikami, ale nie zawsze jest to możliwe, wiele osób bowiem pracuje w takich środowiskach. W takich przypadkach niezbędna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja nosa, która pomoże także utrzymać właściwe nawilżenie błon śluzowych nosa. Dobrym wyjściem jest regularne stosowanie preparatów marki Rinozine. Spray do nosa do codziennej higieny pomaga usuwać gromadzące się na powierzchni śluzówki zanieczyszczenia, a także utrzymuje właściwy poziom wilgotności, dzięki czemu nie wysusza się i może nadal funkcjonować prawidłowo.

zapzat1

Często na wysuszenie i podrażnienie śluzówki nosa narzekają także osoby, które przez dłuższy czas stosowały środki donosowe na powstrzymanie kataru. Może to być spowodowane wybraniem złej jakości preparatu bądź jego nieprawidłowym używaniem (na przykład nadużywaniem czy sięganiem po niego przez zbyt długi czas), takich sytuacji więc też warto unikać, pamiętając, by sięgać tylko po dobre produkty na katar, na przykład Rinozine aqua spray do nosa, a także stosować je zgodnie z zaleceniami.

Zadbać o nawilżenie

By błona śluzowa nosa funkcjonowała prawidłowo, trzeba utrzymywać jej odpowiedni poziom nawilżenia. By tak było, istotne jest między innymi przyjmowanie dużej ilości płynów, kiedy bowiem organizm nie jest dostatecznie nawodniony, objawiać może się to między innymi wysuszeniem jego błon śluzowych, nie tylko nosa. Poza tym warto zadbać o nawilżenie, sięgając po produkty Rinozine zawierające znane z tego składniki – aloes oraz kwas hialuronowy.

Tak pielęgnowana błona śluzowa nosa będzie stanowiła mocną ochronę przed dostającymi się do nosa zanieczyszczeniami oraz organizmami chorobotwórczymi, a przy tym nie będą pojawiać się takie przykre objawy jej wysuszenia i podrażnienia jak swędzenie, pieczenie, a nawet krewienia.