Home Zdrowie Irygacja zatok – skuteczne leczenie zapalenia zatok

Irygacja zatok – skuteczne leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest bardzo częstym powikłaniem nie do końca wyleczonego kataru lub innej infekcji górnych dróg oddechowych. Schorzenie to może mieć postać ostrą albo przewlekłą (jeżeli objawy utrzymują się przez kilkanaście tygodni z rzędu).

Nasilający się – przy pochylaniu – ból głowy, odczuwanie mocnego ucisku w skroniach, uczucie niedrożnego nosa… to uciążliwe objawy, które każdy chce jak najszybciej zlikwidować. Zanim sięgniemy jednak po broń ostateczną, czyli antybiotykoterapię, mamy do wykorzystania jeszcze szereg domowych sposobów pomagających zazwyczaj bardzo skutecznie radzić sobie z chorymi zatokami.

Samodzielna irygacja zatok domowym sposobem

Poza inhalacjami czy ciepłymi okładami, można spróbować także w przypadku zapalenia zatok przynosowych irygacji. Płukanie zatok to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, przynoszący natychmiastową ulgę chorym zatokom. Irygację można przeprowadzić samodzielnie – w domu, używając do tego celu roztworu soli fizjologicznej i specjalnego zestawu umożliwiającego dość łatwe i jednocześnie skuteczne płukanie zatok. Taki zestaw do płukania zatok można bez trudu nabyć w większości aptek. Składa się on z butelki ze specjalną, wydłużoną końcówką (czyli tak zwanego irygatora) i saszetki z proszkiem, który – tuż przed zabiegiem – trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie. Najlepiej używać właśnie takich gotowych saszetek, bo gwarantują one uzyskanie roztworu czystego bakteriologicznie. W przypadku sytuacji awaryjnej jednak, roztwór do płukania zatok można ewentualnie wykonać samodzielnie, rozpuszczając łyżeczkę zwykłej soli kuchennej w litrze letniej, przegotowanej wody.

Płukanie zatok u lekarza metodą Proetza

Irygacja metodą Proetza to jeden ze sposobów oczyszczania zatok stosowany przez lekarzy specjalistów. Dużym jej plusem jest to, że umożliwia wypłukanie wszystkich zatok jednocześnie. Zabieg polega na wlewaniu płynu po jednej stronie nosa i jednoczesnym odsysaniu drugą stroną. Pacjent leży w trakcie takiego płukania zatok na plecach, z głową odgiętą do tyłu. Laryngolog siedzący za głową pacjenta podaje sól fizjologiczną lub mieszankę leków przeciwzapalnych z dodatkiem antybiotyku albo substancji przeciwobrzękowych. Jedynym, ale istotnym, zadaniem pacjenta podczas tego zabiegu jest powtarzanie non-stop dźwięków lub słów powodujących napięcie podniebienia miękkiego (ku-ku, coca-cola etc.) i oddzieleniu jamy nosowej od gardła, dzięki czemu nie połyka się wtłaczanego do nosa płynu. Irygację metodą Proteza można – w razie potrzeby – wielokrotnie powtarzać, stosując ją za każdym razem przy zapaleniu zatok. Niczym to nie grozi, choć do przyjemności zapewne też raczej nie należy. W przypadku infekcji zatok to w zasadzie najlepszy i najpewniejszy sposób. Daje natychmiastowy efekt, co jest trudne do uzyskania innymi metodami.

Dowiedz się więcej na temat irygacji zatok przynosowych oraz głównej zatoki na https://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/irygacja-zatok-przynosowych-kiedy-i-jak-ja-wykonac.html

Uwaga!

Nieleczone infekcje zatok mogą skutkować bardzo groźnymi powikłaniami, na przykład zapaleniem opon mózgowych. Nie wolno lekceważyć objawów. Jeżeli domowe leczenie nie działa, należy koniecznie udać się do lekarza – szczególnie w sytuacji, gdy pojawiają się kolejne symptomy, jak obrzęki w okolicy czoła i powiek czy pogorszenie widzenia.