Home Zdrowie Intymne problemy to nie wstyd!

Intymne problemy to nie wstyd!

15 infekcje intymne a bolesne stosunki_woman-news

Podczas współżycia odczuwasz ból? Podpowiadamy, co może być przyczyną twoich kłopotów i jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Suchość pochwy to problem częstszy niż nam się wydaje. Najnowsze badania pokazują, że co trzecia kobieta skarży się na tę dolegliwość. Niestety większość pań, zamiast porozmawiać z partnerem lub zgłosić się do ginekologa, problem bagatelizuje, unikając seksu, który wywołuje ból.

Gdzie leży przyczyna?

Najczęstszą przyczyną bólu, będącego efektem suchości miejsc intymnych, jest niedostateczne nawilżenie. Mała ilość śluzu w pochwie jest zazwyczaj pierwszym sygnałem poważnej infekcji intymnej (bakteryjnej lub drożdżakowej). Sporą grupę stanowią także kobiety w okresie menopauzy. Tu z kolei suchość pochwy jest wynikiem drastycznego spadku poziomu hormonów, a konkretnie estrogenów, które odpowiadają za produkcję śluzu i utrzymanie kwaśnego pH pochwy. Na suchość w obrębie błony śluzowej pochwy często skarżą się także świeżo upieczone mamy, ze względu na to, że tuż po porodzie spada produkcja estrogenów, a wzrasta prolaktyna, która zazwyczaj zmniejsza produkcję śluzu. Na szczęście w tej grupie pacjentek po kilku miesiącach wszystko wraca do normy.

Poziom nawilżenia pochwy może także obniżać się na skutek złego dopasowania tabletek antykoncepcyjnych.

Odpowiednie nawilżenie ważne jest nie tylko ze względu na komfort w trakcie współżycia. Okazuje się, że przesuszona błona śluzowa pochwy łatwiej ulega mikrourazom, które sprzyjają infekcjom.

Jak radzić sobie z problemem?

Jeśli chcesz zadziałać doraźnie, kup w aptece lubrykant. Do wyboru masz preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, który zakwasza pH pochwy, globulki z kwasem hialuronowym, żele, kremy, które nawilżają i regenerują śluzówkę, preparaty na bazie wody, gliceryny lub silikonu. Ale bądź ostrożna, bo długotrwałe stosowanie lubrykantów może nasilać problem.

Zadbaj także o odpowiednie nawilżenie organizmu od środka. Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie, jedź warzywa i owoce. Do diety włącz produkty, które zawierają fitoestrogeny – substancje roślinne, które działają podobnie, jak kobiece hormony. Fitoestrogeny znajdziesz w soi, fasoli, grochu, soczewicy, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, nasionach słonecznika oraz w kiełkach soi.

Trudniejsza, ale za to niezwykle skuteczna, jest zmiana nawyków higienicznych.

Zamiast długiego wylegiwania się w wannie bierz szybkie prysznice w chłodnej wodzie. Do mycia używaj wyłącznie specjalistycznych płynów o niskim pH. Intensywnie pachnące, mocno pieniące się kosmetyki tylko wzmagają problem z nawilżeniem. Zrezygnuj z żeli pod prysznic, mydeł, dezodorantów, sztyftów. Wbrew pozorom problem może nasilać się po irygacjach, bo w ten sposób wypłukujesz naturalną ochronną wydzielinę. – Irygacje powinno się stosować tylko ze wskazań lekarskich, w przypadku obfitych upławów, które towarzyszą dużemu zakażeniu, a także po operacjach ginekologicznych. Irygacje powinno się stosować z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki – podkreśla doktor Magdalena Heltman, ginekolog położnik i endokrynolog z Kielc.

Jeśli lekarz zaleci ci irygację stosuj Multi-Gyn Zestaw do Irygacji, który pomaga szybko, skutecznie i bezpiecznie oczyścić pochwę. Urządzenie ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu jest bardzo łatwe w użyciu. Tabletki do irygacji nie zawierają w składzie substancji antyseptycznych, są bezpieczne dla flory bakteryjnej pochwy. Opakowanie zawiera irygator i 10 tabletek do sporządzania specjalnego roztworu do irygacji. Zestaw kosztuje ok. 45 zł i kupisz go w aptece bez recepty.

Zrezygnuj także ze stosowania perfumowanych wkładek, tamponów oraz z całkowitej depilacji strefy intymnej. Noś odpowiednią bieliznę. Zdecydowanie zdrowsze od stringów są bawełniane majtki.

Co zrobić, jeśli suchość pochwy doprowadzi do infekcji?

Wypróbuj Żel dopochwowy Multi-Gyn ActiGel 50 ml. Żel przynosi natychmiastową ulgę w dolegliwościach pochwowych (świąd, upławy, nieprzyjemny zapach, podrażnienia) już po pierwszym zastosowaniu! Aplikacja małej ilości delikatnego żelu przy pomocy wygodnego aplikatora jest łatwa i higieniczna. Stosowanie żelu w dolegliwościach intymnych pochodzenia bakteryjnego trwa tylko 5 dni i nie niesie ze sobą ryzyka lekooporności. Multi-Gyn ActiGel może być stosowany również profilaktycznie. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-actigel/ Cena ok. 45 zł za opakowanie.

Jeśli suchości pochwy towarzyszą także ból i gęste upławy o serowatej konsystencji może to sygnalizować infekcję o podłożu grzybiczym. W takiej sytuacji lepszy będzie Żel dopochwowy Multi-Gyn FloraPlus, który sprawdza się w leczeniu dolegliwości pochwowych wywołanych drożdżakami. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-floraplus/   Dodatkowo żel zawiera prebiotyki, które pomagają odbudować biocenozę pochwy. Żel przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Redukuje takie dolegliwości, jak: swędzenie i podrażnienia pochwy, ból, upławy. Żel dostępny jest w postaci 5 małych aplikatorów, co zapewnia pełen komfort stosowania. Cena ok. 45 zł za opakowanie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.multi-gyn.com.pl/dolegliwosci/co-powoduje-nieprzyjemny-zapach-okolic-intymnych/