Home Lifestyle Indywidualności moc w kreacji – recenzja spektaklu tanecznego „Taniec i ja”

Indywidualności moc w kreacji – recenzja spektaklu tanecznego „Taniec i ja”

taniecija-gala

Czasami można usłyszeć, że wszystko już było… kroki te same, nuty jednakowe. Jak stworzyć coś co wyróżni nas spośród innych? Myśl przewodnią w tej kwestii poddaje mi skojarzenie, indywidualność. Ten sam układ, kompilacja tych samych składników nie musi oznaczać projekcji przeszłych zdarzeń. Zamierzenie możemy osiągnąć, włączając drobny składnik jakim jest współczynnik indywidualności w oparciu o każdego z nas.

Spektakl Taniec i Ja powstał przy współpracy Ośrodka Tańca, Teatru i Edukacji Zawirowania. Jako cel projektu twórcy wymieniają jako najważniejszy, wyzwolenie w młodych ludziach kreatywności. Uczestniczy zaangażowani w przedsięwzięcie podczas warsztatów przygotowawczych do spektaklu odpowiadali na pytanie: „ czym jest taniec, czy mogę za jego pomocą wyrazić własne emocje, jakie funkcje pełni w moim życiu?” . Założeniem autorów było uświadomienie potencjału wyrażającego się w ciele podczas tańca.

Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą mi na myśl po obejrzeniu spektaklu Taniec i Ja to wspomniana indywidualność. Kilkunastu młodych ludzi na scenie i cel – Taniec, ja, emocje. Bez wątpienia nie był to występ trupy tanecznej, która kiwa się i podskakuje pod czujnym okiem i skiniem dyktatury prowadzącego. Twórcy zdecydowanie zamiast drogą ujednolicenia postawili na różnorodność indywiduów zaproszonych do projektu. Cały spektakl opierał się na sile charakteru tancerzy, a każdy z uczestników miał okazję do prezentacji pełnej gamy swoich możliwości.

Podejście do realizacji projektu Taniec i ja rodzi we mnie konotację dobrego przywództwa. Tworząc jak też nadzorując zespół zmierzający do określonego celu, wcale nie musimy pozbawiać jego uczestników indywidualności, wręcz przeciwnie. Podsycając rozwój osobisty możemy wyzwolić większą motywacje do wspólnego celu jaki obierzemy.

Tym bardziej cenny wydaje się fakt pomysłodawców i opiekunów projektu Taniec i Ja

tekst: Katarzyna Kotecka

fotografia: Elżbieta Gala

Prowadzący: Małgorzata Piastowska i Albert Ciastek.
Uczestnicy: Julia Błaszczyk, Aleksandra Pietras, Sylwia Czubińska, kinga Brzuchacz, Kaja Sońta, Sonia Egner, Aneta Socowa, Patrycja Nosiadek, Alicja Wójtowiec, Gosia Górska, Beata Miernik, Konrad Zagajewski.
Realizacja filmu: Przemysław Zieliński.
Pomoc przy scenariuszu: Włodzomierz Kaczkowski