Home Design i wnętrze Hygge we wnętrzach

Hygge we wnętrzach

fot-eurofirany-6

W ostatnim czasie z coraz większym zainteresowaniem przyglądamy się praktykowanej od wielu lat przez Duńczyków sztuce bycia szczęśliwym. Hygge można przetłumaczyć jako „przytulność”. Idea ta ma jednak szersze znaczenie. Możemy z niej także zaczerpnąć kilka cennych wskazówek, jak tworzyć komfortowe wnętrza.

Duńczycy od wielu lat uznawani są za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Ich sekretem wydaje się być koncepcja hygge, czyli sztuka szczęśliwego życia. W praktyce oznacza to umiejętność stwarzania pozytywnej atmosfery, w której potrafimy cieszyć się chwilą. Z uwagi na specyficzny klimat Duńczycy wiele czasu spędzają w domach. Z tego powodu w koncepcji hygge można odnaleźć także kilka cennych wskazówek dotyczących urządzania wnętrz.

Wnętrza pełne światła

Znaczącą rolę we wnętrzach odgrywa światło. Sztuką jest umiejętne dopasowanie go do pory roku i dnia, dlatego warto zarówno odpowiednio zaaranżować wystrój okna, aby do wnętrz wpadało jak najwięcej naturalnego światła – zwłaszcza w ciągu dnia, jak i zadbać o inne formy oświetlenia. – Wieczorami komfortowy nastrój zapewnia nam półmrok. Uzyskamy go zapalając świece, rozstawiając na oknach lub na podłodze lampiony, małe lampki lub kinkiety. Przytulną atmosferę stworzą też rozwieszone na ścianie lub w oknie girlandy świetlne. Dobrze, aby światło miało ciepłą barwę, dzięki której łatwiej się zrelaksować i wyciszyć – podpowiada Izabela Bożek z firmy Eurofirany, specjalizującej się w dodatkach do wnętrz.

fot_eurofirany

Komfortowo i przytulnie

Koncepcja hygge zachęca także do otaczania się przytulnymi dodatkami. Może to być np. mięciutki koc, dekoracyjna narzuta, puszyste poduszki lub ciepły pled, którym owiniemy się na wygodnej kanapie. – Jeśli chcemy, aby wnętrza były bardziej przytulne, powinniśmy zadbać o dobrej jakości tkaniny. Nie bez znaczenia są także kolory takich dodatków. Wybierajmy ciepłe, optymistyczne barwy i ulubione wzory. W otoczeniu przedmiotów, które lubimy, łatwiej poczuć się naprawdę komfortowo – dodaje ekspert marki Eurofirany.

W duńskim stylu

Przyglądając się wnętrzom urządzanym przez Duńczyków, można zauważyć, że preferują oni jasne barwy, zwłaszcza biel. Dzięki temu pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Łączą ją z wieloma kolorami – szarością, czernią lub zielonymi, czerwonymi czy niebieskimi akcentami. Ważną rolę odgrywają także dodatki z drewna, dekoracyjne tkaniny i ozdoby stosowane z niezwykłym wyczuciem oraz subtelnością. W domach lub mieszkaniach zazwyczaj są duże okna ozdobione jasnymi materiałami – zwiewną, delikatną firaną lub jasnymi roletami. Całość prezentuje się harmonijnie i przytulnie.