Home Uroda Golenie – jak zrobić to łatwo i przyjemnie?

Golenie – jak zrobić to łatwo i przyjemnie?

Man shaving his beard making doubts gesture while lifting the shoulders

Golenie jest jak mycie zębów – po prostu trzeba je codziennie zrobić. Jednakże dla wielu panów jest to dość nieprzyjemne doświadczenie. Podrażnienia, zaczerwienienia, krostki, zacięcia… No i jeszcze trudno uzyskać efekt gładkości, jaki by się chciało. Poznaj nasze rady, jak się golić, by było to proste i przyjemne.

1. Przygotuj skórę

Nawet nie myśl o rozpoczynaniu golenia bez uprzedniego przygotowania twarzy. Najważniejszym elementem jest rozgrzanie skóry. Jeśli jednak nie masz możliwości wzięcia gorącej kąpieli rano, umyj twarz ciepłą wodą lub przyłóż do niej okład z gorącego ręcznika. Ciepła skóra lepiej reaguje na kontakt z ostrzem.

2. Zadbaj o sprzęt

Samo ostrze także jest niezwykle ważne. Zanim przystąpisz do golenia, zadbaj o to, żeby twoja maszynka była w dobrym stanie. Ostrza muszą być ostre, sprzęt powinien być czysty, inaczej łatwo o podrażnienia i stany zapalne. Maszynka powinna golić tuż przy skórze i to niezależnie od siły nacisku. Najlepsza maszynka to taka, która goli nawet wtedy, kiedy delikatnie przesuwasz nią po policzkach.

3. Żel do golenia

Żel do twarzy jest bardzo ważnym elementem w czasie golenia. Zapewnia odpowiedni poślizg, a jednocześnie zapobiega podrażnieniom i zmiękcza włosy, ułatwiając ich usuwanie. Dobry żel do golenia zawiera składniki nawilżające, których twoja skóra pragnie po kontakcie z maszynką. Dlatego żel do golenia to najlepszy sposób na uniknięcie przesuszonej, szorstkiej i nieestetycznej skóry.

4. Rozprowadź żel do twarzy

Liczy się jednak nie tylko sam żel do twarzy, lecz także sposób jego rozprowadzania. Warto zacząć od podbródka, bowiem tam włosy są najgrubsze i najtrudniejsze do usunięcia. Dzięki temu, zanim skończysz rozprowadzać kosmetyk na policzkach, broda zdąży już zmięknąć.

5. Odpowiedni kierunek golenia

Aby golenie było szybkie i przyjemne, musisz zadbać także o odpowiedni sposób golenia. Liczy się zarówno nacisk na maszynkę, jak i kierunek. Powinieneś golić się dwa razy, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać efekt pełnej gładkości, a zarost jest dość długi. Za pierwszym razem ogól się pod włos, by skrócić brodę. Za drugim razem znów… z włosem, żeby mieć gładką i przyjemną w dotyku skórę.

6. Chwila po

Chwilę po goleniu warto nałożyć na twarz kosmetyki łagodzące. Ich zadaniem jest zmniejszenie podrażnień i dyskomfortu, a także utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Zanim jednak sięgniesz po balsam lub wodę po goleniu, przemyj twarz lodowatą wodą. Dzięki temu usuniesz zgolone włoski, a niska temperatura zamknie pory, zniweluje podrażnienia i orzeźwi cię. Będziesz gotowy na nowy dzień.