Home Uroda Glinka bentonitowa – jak ją stosować?

Glinka bentonitowa – jak ją stosować?

Ceramic bowl with green clay powder and fresh eucalyptus leaves on white background. Concept of face and body care.

Bentonit wiele osób kojarzy głównie z surowcem wykorzystywanym do produkcji żwirku higienicznego dla kotów. Jednak znakomite właściwości absorpcyjne – i nie tylko – bentonitu mogą być wykorzystywane także w kosmetyce. Ostatnio hitem internetu okazały się również prozdrowotne kuracje glinką bentonitową. Czy warto z nich korzystać?

Czym jest glinka bentonitowa? Powstaje ona z krzemianowej skały osadowej, najczęściej koloru szarego (i szara glinka właśnie uważana jest za produkt najwyższej jakości), kremowego lub błękitnawego. Bentonit to doskonały absorbent, ma także zdolności do wiązania metali ciężkich z gleby oraz wody. Używa się go więc m.in. w rolnictwie – do uzdatniania skażonej gleby. Wykorzystywany jest ponadto do klarowania wina, jako baza niektórych leków czy dodatek do paszy dla zwierząt. Znajduje też zastosowanie jako składnik maseczek na twarz, naturalnej pasty do zębów, w sklepach dostępny jest także bentonit – suplement diety.

Glinka bentonitowa w kosmetyce

Glinka bentonitowa to kosmetyczny skarb. Docenią ją zwłaszcza osoby borykające się z trądzikiem, nadmiarem sebum czy alergiami skórnymi. Glinka bentonitowa stosowana jest jako składnik maseczek, a także do okładów (przyspiesza proces gojenia się ran) oraz kąpieli leczniczych. Niejedno centrum SPA proponuje swym klientom taką właśnie kąpiel oczyszczającą i wygładzającą skórę.

Również maseczka przyrządzona na bazie glinki bentonitowej ma właściwości wygładzające i oczyszczające. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne. Aby zrobić domową maseczkę, wystarczy rozrobić jedną łyżkę glinki w niewielkiej ilości wody, tak by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na twarz, szyję i dekolt i pozostaw na ok. 20 minut, po czym zmyj letnią wodą. Maseczkę nakładaj 1–2 razy w tygodniu.

Glinka bentonitowa pomocna jest również przy łagodzeniu świądu oraz obrzęków powstałych po ukąszeniach owadów. Zwalcza też wypryski alergiczne, łagodzi podrażnienia skóry u niemowląt. Aby przygotować okład z glinki, wystarczy bentonitową pastę przyłożyć do chorego miejsca, owinąć gazą i pozostawić na 2 godziny, a następnie zmyć.

Naturalne pasty do zębów kojarzą się nam głównie z pastami na bazie sody oczyszczonej. Nie wszyscy wiedzą, że glinka bentonitowa to także znakomity środek higieny jamy ustnej. Bentonit jest bakteriobójczy, reguluje poziom pH, zapobiega próchnicy i łagodzi stany zapalne dziąseł. Świetna naturalna pasta do zębów składać się może z 1/3 szklanki glinki, ¼ szklanki gorącej wody, 1 łyżki oleju kokosowego, ¼ łyżeczki soli morskiej, 1 łyżki sody oczyszczonej i 25 kropli olejku miętowego. Pamiętaj, aby do rozrabiania glinki nie używać metalowych przedmiotów, gdyż obniża to efektywność bentonitu. Na bazie glinki możesz przygotować też przeciwpróchniczą płukankę do ust – wystarczy wymieszać pół łyżeczki glinki w szklance wody.

Bentonit – suplement diety. Czy warto go stosować?

Przepisy na kuracje polegające na spożywaniu glinki bentonitowej stały się ostatnio hitem rozmaitych portali i blogów. Autorzy artykułów przekonują, że bentonit może oczyścić nasz organizm z metali ciężkich oraz zalegających toksyn. Niestety dotychczas przeprowadzone badania nad właściwościami bentonitu wykazały, że owszem, ma on właściwości absorpcyjne i eliminuje dzięki temu metale ciężkie, ale tylko z… gleby oraz z wody. Nie stwierdzono żadnego tego rodzaju działania bentonitu na organizm ludzki. Kuracja glinką nie jest także metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów. Może natomiast na dłuższą metę wywoływać wzdęcia oraz biegunki lub zaparcia. Stwierdzono jedynie, iż bentonit może niwelować skutki zakażenia aflatoksynami (substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi m.in. w nadpsutej żywności) oraz łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego w postaci zaparciowej. Zalecana dawka to wówczas od ½ do 1 łyżeczki glinki na szklankę wody.

Środki ostrożności

Zewnętrzne stosowanie glinki bentonitowej jest całkowicie bezpieczne. Natomiast bentonit – suplement diety może być stosowany tylko przy uwzględnieniu szeregu istotnych kwestii. Należy zdać sobie sprawę z efektów ubocznych takiej kuracji. Bentonit może zaburzać wchłanianie leków w jelitach oraz substancji odżywczych z pokarmu. Dlatego też zawiesinę sporządzoną z glinki można pić co najmniej godzinę przed posiłkiem lub zażyciem leków bądź dwie godziny po. Pamiętaj też, że właściwości antybakteryjne bentonitu mają także swoją ciemną stronę – kuracja glinką może wywołać zaburzenia w zakresie mikroflory jelitowej. Aby ją odbudować, po zakończeniu kuracji należy przyjmować probiotyki. Przekroczenie zalecanej dawki glinki może natomiast wywołać problemy trawienne oraz niedobory niektórych witamin i minerałów.