Home Lifestyle Gdzie na narty? Oczywiście na Słowację! [4 miejscowości]

Gdzie na narty? Oczywiście na Słowację! [4 miejscowości]

Fot.: Fotolia

Planujesz wyjazd na narty i bijesz się z myślami: w Polsce czy za granicą? Pozostanie w kraju to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli nie lubisz marnować czasu na długie podróże. Ale przecież nie trzeba od razu wyjeżdżać na wczasy do Włoch czy Francji! Wiele godnych uwagi ośrodków narciarskich znajduje się tuż za południową granicą naszego kraju – na Słowacji. Dlaczego warto postawić na ofertę „po sąsiedzku”? Które słowackie ośrodki narciarskie odwiedzić?

Czy Słowacja to raj dla narciarzy?

Dla polskich narciarzy – na pewno. Zaplecze hotelowe i gastronomiczne oraz infrastruktura na słowackich stokach nie ustępują jakością innym krajom w Europie, a przy tym jest tu taniej niż np. we francuskich czy szwajcarskich Alpach. Jest jeszcze jeden bardzo ważny argument. Na Słowacji zawsze jest śnieg! A jak doskonale wiadomo, w Polsce ostatnimi laty nie jest to wcale regułą. Do tego ów śnieg leżący na stokach jest bardzo dobrze przygotowany do jazdy – nie ma lodu, nie ma bryłek, wystających kamieni i trawy. W ośrodkach na Słowacji nie brakuje za to różnorodności. Każdy narciarz znajdzie tu bogaty wybór tras o poziomie trudności odpowiednim dla siebie. Gdzie zatem pojechać na narty na Słowacji?

Fot.: Fotolia
Fot.: Fotolia

Wyjazdy na narty na Słowację: 4 najciekawsze kierunki

Wyjazd na narty do Jasnej – Chopok

Najbardziej znany na Słowacji ośrodek narciarski. Przez kilka ostatnich lat realizowano w nim sporo inwestycji, dzięki czemu warunki dla narciarzy i snowboardzistów stoją na wysokim poziomie. W ośrodku znajdziesz zarówno łatwe trasy zjazdowe, jak i trudne trasy oznaczone czarnym kolorem czy strefy freeride’u. W Jasnej znajdują się najdłuższe trasy w całym kraju, ośrodek ma też największą na Słowacji łączną długość tras. Do tego przepustowość na stokach jest naprawdę wysoka, a zapewniają to m.in. bezdotykowy skipass, 24 wyciągi i kolejki z ośmioosobowymi gondolami.

Fot.: Fotolia
Fot.: Fotolia

Wyjazd na narty do Łomnicy

O popularności tego miejsca świadczy już sam fakt, że sezon narciarski trwa tu od listopada aż do maja. Łomnica jest jednym z najwyższych szczytów Tatr, a w całej Słowacji nie ma wyżej położonego ośrodka narciarskiego. Na Łomnicy wyróżnia się dwa większe tereny rekreacyjne: Jamy i Skalnate Pleso. Oprócz zróżnicowanych tras istnieją tu też inne obiekty do uprawiania sportów zimowych, a wokół ośrodka roztaczają się piękne lasy, parki, pełno jest również pensjonatów i sanatoriów o bardzo długiej tradycji działania. Poza tym Łomnica aspiruje do tego, by swoim apres-ski dorównać najlepszym ośrodkom w Alpach. Czy to się jej udaje? Najlepiej sprawdź na własnej skórze!

Fot.: Fotolia
Fot.: Fotolia

Wyjazd na narty do Wielkiej Fatry – Park Snow Donovaly

Bardzo nowoczesny ośrodek w okolicy Bańskiej Bystrzycy. Do dyspozycji jest tu 14 wyciągów, stoki z naśnieżaniem i łącznie 10 kilometrów tras dla każdego poziomu zaawansowania. Jak na tę jakość ośrodek oferuje wyjątkowo atrakcyjne ceny noclegów. Po szaleństwach na stoku w Snow Donowaly można spróbować saneczkarstwa i łyżwiarstwa, a nawet wybrać się na kurs lotu paralotnią! Będąc w tym miejscu nie można też pominąć kąpieli w jednym z okolicznych źródeł termalnych, które są symbolem Słowacji.

Fot.: Fotolia
Fot.: Fotolia

Wyjazd na narty do Strbskego Plesa (Szczyrbskiego Plesa)

23 kilometry tras do zjazdów, biegów i innych klasycznych dyscyplin narciarskich, snowpark dla snowboardzistów i bliskość znanego parku rozrywki dla rodzin – tak w skrócie przedstawia się ośrodek Szczyrbskie Pleso, w którym odbywają się zawody Pucharu Europy i Pucharu Świata FIS. W ośrodku znajdują się lodowiska, kryte baseny i zaplecze restauracyjno-dyskotekowe, a wszystko to w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Panuje tu doskonały klimat sprzyjający leczeniu schorzeń dolnych dróg oddechowych.

Fot.: Fotolia
Fot.: Fotolia

Jak widać, wcale nie trzeba daleko szukać, by znaleźć miejsce do szusowania stojące na wysokim poziomie – wystarczy przejrzeć oferty biur podróży . Wygoda, bliskość, dobre ceny i nowoczesna infrastruktura to zalety słowackich ośrodków, które powinny cię skłonić do wypróbowania sąsiedzkiej oferty!