Home Lifestyle Fotelik rowerowy dla dziecka – pomożemy Ci wybrać!

Fotelik rowerowy dla dziecka – pomożemy Ci wybrać!

Family cycling, mother with happy kid riding bike outdoors

Wielu pasjonatów jazdy na rowerze zastanawia się, jak bezpiecznie zabierać swoje dziecko na przejażdżki. Odpowiedzią są na pewno foteliki rowerowe, których oferta jest naprawdę szeroka. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, na jakie czynniki zwrócić uwagę, by wybrać fotelik rowerowy idealnie pasujący do naszych potrzeb. Ale po kolei…

Jaki fotelik wybrać?

Na pierwszy rzut oka wyróżnić możemy dwa rodzaje fotelików rowerowych: przednie oraz tylne. W rzeczywistości podstawowy podział wyodrębnia trzy rodzaje:

A15 – foteliki rowerowe tylne dla dzieci do wagi 15 kg,
A22 – foteliki rowerowe tylne dla dzieci do wagi 22 kg,
C15 – foteliki rowerowe przednie dla dzieci do wagi 15 kg.

Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale również wady. Jakie?

Fotelik rowerowy – przedni czy tylny?

Fotelik rowerowy przedni jest świetnym rozwiązaniem dla malucha od roku wzwyż. – mówi specjalistka ze sklepu rowerystylowe.pl. – Jest montowany na kierownicy lub na ramie pomiędzy kierownicą a siedzeniem. Dzięki temu dziecko widzi w nim znacznie więcej, niż przy siedzeniu z tyłu, ma też lepszy kontakt z rodzicem. Dorosły z kolei może osłonić malucha przed upadkiem także za pomocą swojego ciała, a przy tym łatwiej mu wsiadać i zsiadać z roweru.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w foteliku przednim może jechać maluch ważący maksymalnie 15 kg – większe dzieci nie mogą więc z niego skorzystać.

Fotelik na rower tylny umożliwia z kolei wożenie dzieci do wagi 22 kg – a niedawno na rynku pojawiły się też modele, w których może siedzieć dziecko ważące nawet 35 kg! Wielką zaletą takich fotelików jest możliwość odchylenia ich, gdy dziecko zaśnie – dzięki temu można je wykorzystać przy dłuższych przejażdżkach bez obawy, że gdy maluch będzie spał, głowa będzie mu się kiwać i podskakiwać na każdym wyboju. Nie musimy przy tym martwić się o złe rozłożenie ciężaru z tyłu roweru, bo cała konstrukcja fotelika przesuwa się wówczas do przodu.

Modele dla starszych dzieci posiadają też opcje regulacji wysokości zagłówka czy podnóżka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dla dziecka na rower?

Przede wszystkim musimy pamietać, że każdy fotelik powinien posiadać europejski certyfikat EN 14344 przyznawany przez organizacjię ETRA – mówi specjalista z rowerystylowe.pl. – Możemy też zwrócić uwagę, czy ma oznaczenie Amerykańskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa ASTM 1625-00 oraz TUV/GS. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że produkt został gruntownie przetestowany pod kątem bezpieczeństwa dziecka.

Ważna jest też wygoda – nasza i dziecka. Sprawdźmy więc, czy nasz fotelik wyposażony jest w wyściółkę oraz czy można go łatwo i wygodnie zamontować – pamiętajmy o tym, że będziemy to robić dość często, nie warto więc wybierać modelu, w którym zajmuje nam to dużo czasu. Aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest też to, czy fotelik montuje się do samego bagażnika, czy też do ramy – to drugie rozwiązanie jest prostsze, znacznie szybsze, a także zapewnia lepszą amortyzację.

Przy zakupie fotelika rowerowego dla dziecka zwróćmy także uwagę na pasy – powinny być minimum 3-punktowe, ale to te 5-punktowe są najbezpieczniejsze. Koniecznie też sprawdźmy, czy zapięcie jest tak wykonane, żeby maluch nie mógł go sam odpiąć. Osobne pasy powinny zabezpieczać nóżki dziecka, aby przypadkiem nie włożyło ich w szprychy koła roweru.

Fotelik rowerowy dla dziecka – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową z naszą pociechą, pamiętajmy także o tym, by dobrze się przygotować na różne nieprzewidziane sytuacje – radzi specjalista z rowerystylowe.pl. – Zapakujmy do plecaka kurtkę przeciwdeszczową, posmarujmy malucha kremem przeciwsłonecznym i specyfikiem odstraszającym komary. Zaplanujmy również regularne postoje. Nawet najwygodniejszy fotelik nie sprawi, że nasze dziecko usiedzi kilka godzin w jednym miejscu – w pewnym momencie po prostu się znudzi lub zrobi mu się niewygodnie. Warto więc planować wycieczkę tak, by zatrzymać się przynajmniej raz na godzinę.

Foteliki rowerowe to akcesoria, które pozwalają cieszyć się przejażdżkami rowerowymi nawet najmłodszym dzieciom. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni dobór sprzętu do naszych potrzeb.