Home Lifestyle Fenomen disco polo w Polsce

Fenomen disco polo w Polsce

disco-kula

Często spotykana opinia mówi, że disco polo to przysłowiowy „obciach” i nikt nie słucha takiej muzyki albo robi to tylko po to, aby się pośmiać. Skąd zatem tłumy na koncertach Boysów, Zenka Martyniuka czy Akcentu? Prawda jest taka, że lubimy rytmiczne disco polo razem z jego prostymi, wpadającymi w ucho tekstami. Na weselach czy imprezach tanecznych furorę na parkiecie robią właśnie takie piosenki. Skąd bierze się fenomen disco polo nad Wisłą?

Jak powstał gatunek muzyczny disco polo?

Najbliższym muzyki disco polo jest gatunek muzyki biesiadnej, granej na weselach i zabawach przez zespoły z repertuarem piosenek tego rodzaju. Sam gatunek na dobre podbił serca Polaków na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Disco polo cieszyło się zaskakująco dużym zainteresowaniem, choć jeszcze wówczas nazywano je muzyką podwórkową czy melodią chodnikową. Na tamtym etapie taka muzyka nie mogła konkurować z muzyką zagraniczną czy choćby z polskimi zespołami takimi jak Perfect, Bajm czy Lady Punk. Nikt nie kupiłby biletów na koncert nikomu nieznanego zespołu z małej miejscowości pod Warszawą, ale z czasem muzycy grający melodie podwórkowe zyskali status gwiazd. Zaczęli nagrywać pierwsze płyty, a ich kasety sprzedawano na straganach. Spontanicznie rozwijająca się muzyka podwórkowa przekształciła się w prężnie działający biznes. Powstały dedykowane wytwórnie płytowe i studia nagraniowe dla zespołów grających taki gatunek. Wówczas usystematyzowano trend na rynku muzycznym i wymyślono dla niego uniwersalną nazwę – disco polo. Królowało ono już nie tylko na biesiadach czy weselach, ale i na wszystkich dyskotekach.

Był to początek lat 90. XX wieku. Disco polo zdobywało serca słuchaczy, choć pojawiały się pierwsze głosy o tym, że jest to muzyka tandetna. Nie przeszkodziło to w tym, aby disco polo stało się nową kulturą, która rozwijała się bez medialnego zaplecza. Piosenek disco polo na próżno można było szukać w komercyjnych i publicznych stacjach telewizyjnych czy radiowych. Żadne medium dbające o swój poziom nie pozwoliło sobie na puszczanie piosenek należących do tego nurtu.

Polsat wspiera disco polo

Pierwszą telewizją, która zauważyła siłę, jaką niesie za sobą disco polo, była prywatna stacja POLSAT. To ona wypromowała takie gwiazdy jak Boys, Shazza, Akcent, Bayer Full i innych. Dziś na ich koncerty bilety Empik nawet sprzedaje. W latach 90 bilety na event discopolowy nie były właściwie potrzebne, bo muzycy grali na festynach i imprezach, na które wstęp pozostawał bezpłatny.

Nie brakowało jednak osób negatywnie nastawionych do disco polo. Myśleli oni, że wystarczy trochę poczekać, a znienawidzone skoczne melodie o nieco banalnym tekście bezpowrotnie znikną. Tak się jednak nie stało. Disco polo na stałe zagościło w Polsce. Nie brakuje jego zagorzałych fanów, a bilety na koncert zespołów discopolowych sprzedają się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

Renesans gatunku

W latach 2000-2010 istniało umiarkowane zainteresowanie piosenkami disco polo. Wciąż grano na weselach i imprezach kultowe piosenki jak „Jesteś szalona”, „Majteczki w kropeczki” i inne, najbardziej popularne. W mniejszych klubach studenckich występowały w całej Polsce gwiazdy gatunku – bilety w Warszawie na koncerty Top One i Akcent rozchodziły się w momencie, a chętnych było tak dużo, że organizatorzy planowali kolejne występy.

W 2012 roku zespół Weekend z Radkiem Liszewskim na czele wylansował kolejny discopolowy hit – „Ona tańczy dla mnie”. Piosenka prosta, wpadająca w ucho, sprawiła, że disco polo znów wysunęło się na pierwsze miejsce wśród ulubionych w Polsce gatunków muzycznych. Weekend dokonał czegoś wyjątkowego – jego teledysk do piosenki „Ona tańczy dla mnie” miał ponad 100 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Na Empikbilety szybko rozchodziły się wśród fanów piosenki i gatunku disco polo – chodzi o bilety na koncerty Weekendu.

Rok 2017 to ponowny boom na disco polo za sprawą znakomitego aktora i muzyka Sławomira Zapały, powszechnie znanego jako po prostu Sławomir. Jego „Miłość w Zakopanem” łączy pokolenia i króluje na różnego rodzaju imprezach. Koncerty Sławomira gromadzą tłumy. Wielu mówi, że postać piosenkarza o nieco przaśnym wyglądzie to dobrze przemyślana konwencja i image sceniczny. Być może, ale wyniki sprzedaży biletów na koncerty na Empikbilety mówią same za siebie. Bez trudu na jego koncerty bilety Empik sprzedaje i to na pniu.

Festiwale disco polo

Gatunek disco polo ewoluował i przekształcił się w tzw. rock polo, choć nadal powstają kolejne piosenki w głównym nurcie tej muzyki. Muzyka rock polo grywana jest już nawet w radio i telewizji. Disco polo dedykowany jest kanał Polo TV. Na takich stronach jak Empikbilety pojawiają się kolejne informacje o koncertach gwiazd muzyki discopolowej.

Obecnie organizowany jest wielki festiwal muzyki discopolowej, a dostępne są już na niego bilety. Empik sprzedaje je za pośrednictwem swojej strony internetowej. Bilety na koncert Disco Attack znajdziemy na stronie Empikbilety.pl. Festiwal będzie odbywać się w katowickim Spodku, 9 listopada 2018 roku. Na scenie będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. Zenka Martyniuka, zespół Akcent i Weekend, Boys, After Paty i wielu innych.