Home Uroda Farbowanie włosów henną a olejowanie – praktyczny poradnik

Farbowanie włosów henną a olejowanie – praktyczny poradnik

henna-olejowanie(1)

Henna to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić trochę świeżości na swojej głowie, ale jednocześnie obawiają się, że koloryzacja zniszczy ich włosy. To naturalna metoda farbowania. Co się stanie, jeśli połączymy ją z równie naturalnym olejowaniem?

Właściwości naturalnych olejków znane są od wieków, zresztą podobnie jak w przypadku henny. Zarówno olejowanie, jak i farbowanie henną spopularyzowane zostały na całym świecie stosunkowo niedawno. Mimo że od bardzo dawna sięgają po nie mieszkanki np. Indii. Co powinnyśmy wiedzieć na temat olejowania i henny zanim zaczniemy je stosować?

Henna do włosów to naturalny barwnik roślinny. Farbę do włosów przygotowuje się ze sproszkowanej henny, bogatej w cenne składniki odżywcze. Po nałożeniu na włosy barwnik wnika do ich wnętrza i łączy się z keratyną. Dzięki temu zyskujemy nie tylko piękny kolor włosów, ale również odżywienie, wzmocnienie, blask i objętość. Takie efekty daje wyłącznie oryginalna indyjska henna bez zbędnych dodatków. Henną możemy tylko przyciemnić włosy o kilka tonów (nie zrobimy tym sposobem czerni z blondu).

Olejki do włosów są natomiast naturalnym zamiennikiem dla produktów pielęgnacyjnych. W kosmetyce wykorzystuje się ich przeszło 100, dlatego możemy wybierać te, które najlepiej odpowiadają naszym włosom. Olejowanie włosów olejkiem dopasowanym do ich budowy to sposób na odżywienie, wzmocnienie, zachowanie nawilżenia, zregenerowanie, wygładzenie, dodanie blasku, termoochronę i ochronę przed słońcem, ograniczenie łupieżu, przetłuszczania się i wypadania włosów, a także przyspieszenie ich wzrostu.

Wydaje się logiczne, że jeśli chcemy zapewnić swoim ciemnym włosom maksimum piękna, warto byłoby wzmocnić je olejkami i podkreślić ich odcień henną. Pojawia się jednak pytanie, czy można olejować, kiedy planujemy farbowanie henną? Jak olejki dogadują się z barwnikiem?

Olejowanie a farbowanie henną

– Na kilka dni przed planowaną koloryzacją włosów za pomocą henny warto powstrzymać się od olejowania. Zbyt duża ilość olejów na włosach może utrudniać wniknięcie farby do wnętrza, dlatego przed farbowaniem należy oczyścić włosy i dać im odpocząć.

– Pierwsze olejowanie można zrobić dopiero tuż przed pierwszym myciem włosów po koloryzacji. Zaleca się, aby nie było to wcześniej niż 48 godzin po spłukaniu henny wodą. To również ma na celu uniknięcie przedwczesnego wypłukania się barwnika z włosów.

– Wskazane jest częstsze olejowanie włosów po hennie, ponieważ taka koloryzacja może je trochę przesuszać i są później trudniejsze do rozczesania. Naturalne olejki mogą rozwiązać ten problem, wygładzić, zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia i ułatwić stylizację.