Home Zdrowie Emulsje do kąpieli, kremy, szampony, oliwki – pielęgnacja ciała od podstaw

Emulsje do kąpieli, kremy, szampony, oliwki – pielęgnacja ciała od podstaw

kosmetyki-do-pielegnacji-twarzy

Pielęgnacja ciała to jedna z czynności, która towarzyszy każdemu człowiekowi w codziennym życiu. Na odpowiednią pielęgnację ciała powinno się składać przede wszystkim dokładne oczyszczenie skóry oraz zadbanie o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Wybór kosmetyków do pielęgnacji ciała nie jest wcale tak prosty jak mogłoby się wydawać. Na rynku istnieje ogromny wybór różnego rodzaju emulsji do kąpieli, kremów, szamponów, oliwek i wielu produktów uzupełniających codzienną pielęgnację. W przypadku skóry normalnej i bez większych problemów dermatologicznych, wybór okazuje się być o wiele prostszy, jednak w przypadku pielęgnacji ciała dotkniętego AZS (atopowe zapalenie skóry), ŁZS (łuszczycowe zapalenie skóry), czy nadmierną suchością skóry, problem jest o wiele bardziej skomplikowany. W takich przypadkach należy rozsądnie wybierać kosmetyki do pielęgnacji, które mogą pomóc w nierównej walce z dolegliwościami dermatologicznymi.

Pielęgnacja ciała w 3 krokach przy użyciu kosmetyków Emolium

Odpowiednio dobrana pielęgnacja ciała jest jednym z ważniejszych czynników, pozwalających na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu skóry, ale też wpływających na lepsze samopoczucie. Dodatkowo jej celem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie słoneczne, niskie i wysokie temperatury, a także zwalczanie różnych problemów dermatologicznych.

Dbanie o skórę zarówno ciała, włosów jak i twarzy powinno się odbywać w 3 krokach:

 • Oczyszczanie – skóra powinna zostać oczyszczona z nadmiaru sebum, potu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, a w przypadku skóry twarzy również z makijażu. Jest to pierwszy krok przy właściwej pielęgnacji, który pozwala na zachowanie czystości oraz zdrowia.
 • Właściwa pielęgnacja – polegająca na dogłębnym nawilżeniu oraz natłuszczeniu skóry. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych, powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem skóry (co jest niezbędne do prawidłowego wchłonięcia składników aktywnych, zawartych w stosowanych kosmetykach).
 • Ochrona – poza oczyszczaniem oraz nawilżaniem, równie ważne jest zabezpieczenie skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak między innymi promieniowanie UV czy niskie temperatury. Pomimo, że skóra twarzy jest znacznie częściej eksponowana na działanie promieni słonecznych i to właśnie ona powinna być pod szczególną ochroną, to należy pamiętać o ochronie całego ciała, zwłaszcza w przypadku dużej ekspozycji na działanie wysokich temperatur.

Wybór kosmetyków do pielęgnacji jest bardzo ważny, zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Wybrane preparaty powinny nie tylko odpowiednio oczyszczać skórę i ją nawilżać, ale również być bezpieczne dla każdego rodzaju skóry, zarówno tej wrażliwej, skłonnej do podrażnień jak i dotkniętej AZS czy nadmierną suchością. W każdym przypadku kosmetyki powinny być przebadane dermatologicznie, dzięki czemu można mieć pewność, że nie wywołają alergii i podrażnień. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków, których skład oparty jest na emolientach np. seria kosmetyków emolium https://www.apteka-melissa.pl/producent/emolium.html. Emolienty są przeznaczone do codziennej pielęgnacji ciała, zarówno w przypadku osób dorosłych jak i niemowląt. Tego typu produkty zapewniają ochronę na kilku płaszczyznach: natłuszczają skórę, głęboko nawilżają, dostarczają lipidy międzykomórkowe, a także łagodzą świąd, towarzyszący np. atopowemu zapaleniu skóry.

Podstawowe produkty w codziennej higienie

W ostatnich latach przykładamy coraz większą uwagę do odpowiedniej higieny. W wielu przypadkach skutkuje to nadmierną ekspozycją całego ciała na działanie wody oraz agresywnych środków myjących. Konsekwencją takiego postępowania może być nadmierne wysuszenie skóry oraz osłabienie jej naturalnej funkcji ochronnej. Niezbędne jest zatem stosowanie nie tylko odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnujących, ale również wprowadzenie w życie kilku ogólnych zasad dotyczących prawidłowej higieny takich jak:

 • Skrócenie czasu kąpieli, a także obniżenie temperatury wody.
 • Wybieranie łagodnych środków myjących.
 • Nie wycieranie ciała do sucha, po kąpieli. Preparaty nawilżające są najlepiej wchłanianie, kiedy są stosowane na lekko wilgotną skórę.
 • Po oczyszczeniu skóry niezbędne jest jej nawilżenie.

Na rynku istnieje ogromny wybór kosmetyków pielęgnacyjnych, co może utrudnić decyzję o tym, które z nich są rzeczywiście potrzebne, a z których można zrezygnować w codziennej higienie. Na liście niezbędnych kosmetyków powinny znaleźć się przede wszystkim:

 • Emulsja do kąpieli – odpowiedni preparat ma za zadanie między innymi: regenerować płaszcz hydrolipidowy skóry, natłuszczać, wiązać wodę w skórze, ograniczać utratę wody, mieć właściwości myjące, nie podrażniać, a także nie posiadać substancji zapachowych i barwników.
 • Krem do twarzy – dobrany w zależności od typu cery, a także wieku. Najważniejsze funkcje, które powinien spełniać to głębokie nawilżanie oraz regeneracja skóry oraz brak właściwości drażniących. W przypadku atopowego zapalenia skóry istotne jest również, aby krem łagodził uczucie świądu oraz zapobiegał jego nawrotom, poprzez odbudowę warstwy lipidowej naskórka.
 • Szampon – bardzo ważne przy jego odpowiednim wyborze jest, aby poza dobrymi właściwościami myjącymi oraz nawilżającymi, nie posiadał w swoim składnie soli oraz siarczanów. Szampony bez SLS nie naruszają bariery hydrolipidowej naskórka, co pozwala na codzienne stosowanie bez ryzyka wysuszenia skóry głowy.
 • Oliwka – jej głównym zadaniem jest regeneracja uszkodzonej warstwy naskórka, która zatrzymuje w skórze cenne dla niej składniki takie jak: woda, lipidy międzykomórkowe, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz substancje długotrwale wiążące wodę.

Dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz stosowanie ogólnych zasad higieny, pozwoli na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu skóry przez wiele lat. Co więcej dermokosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt mogą się równie dobrze sprawdzać w codziennej pielęgnacji skóry dorosłych.