Zanim wybierzesz się z dzieckiem do stomatologa

dentadzieciKażdy rodzic wie, że wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej jest dużym wyzwaniem. Dzieci należy przyzwyczajać do mycia zębów od momentu pojawienia się pierwszych ząbków, a nawet nieco wcześniej. Prawidłowa pielęgnacja zębów w dzieciństwie pozwoli na zachowanie prawidłowego uzębienia na długie lata.
    

Przede wszystkim należy przypominać dziecku o regularnym myciu ząbków. Na początku czynność tę wykonuje rodzic, jednak gdy dziecko staje się samodzielne, powinno stać się to jego nawykiem.  Warto razem z dzieckiem wybrać szczoteczkę do zębów, kubeczek i pastę, dostosowaną do wieku dziecka. W pilnowaniu czasu mycia z pewnością pomoże mała klepsydra, postawiona na umywalce. Obserwowanie przesypującego się piasku, wyznaczającego czas mycia, jest dla dziecka atrakcją. Czas mycia może też wyznaczać na przykład ulubiona piosenka dziecka.

 

Ważnym momentem, związanym z higieną jamy ustnej jest pierwsza wizyta u stomatologa. Rodzice powinni rozeznać się przed wyborem odpowiedniego lekarza, ponieważ ten pierwszy kontakt może łatwo zaowocować niechęcią dziecka do kolejnych wizyt. Najlepiej jest więc wybrać stomatologa dziecięcego, który ma dobre opinie. Warto popytać o takiego specjalistę znajomych lub poczytać opinie w Internecie.

Wybierając stomatologa dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda  pierwsza wizyta. Zazwyczaj wizyta adaptacyjna przebiega w atmosferze zabawy, dziecko jest zapoznawane z wyposażeniem gabinetu, dentysta tłumaczy, dlaczego ważna jest pielęgnacja zębów, a na koniec otrzymuje dyplom i upominek.  Dzięki temu, że pierwsza wizyta kojarzy się dziecku przyjemnie, nie ma ono obaw, aby po raz kolejny pójść do dentysty. Ważne jest także, by nie straszyć dziecka dentystą, a raczej pokazywać mu dobre strony wizyt u lekarza, który zajmuje się ząbkami dziecka.

Polecamy sprawdzonego dentystę zajmującego się dziećmi: Dentlux Legionowo

Przyjemna atmosfera, brak pośpiechu i odpowiednie nastawienie lekarza do małego pacjenta gwarantują, że dziecko nie będzie bało się kolejnych wizyt. Dzięki temu kolejne wizyty, już związane z leczeniem zębów, nie będą dla dziecka stresujące.